Tiskové zprávy

19 Říjen

V centrální části NP Šumava začalo platit omezení vstupu do jádra tetřeví populace

Na části území Národního parku Šumava začalo nově platit omezení vstupu. Týká se oblasti, která přiléhá k hranici s Národním parkem Bavorský les. Opatření zceluje plochu, ve které už klidové území existuje a je tak již desítky let z větší části veřejnosti nepřístupná. Od Pramenů Vltavy až po Plesnou se tak nyní mohou turisté pohybovat pouze po značených turistických trasách.

18 Září

Jeden z nejvzácnějších brouků Evropy je na Šumavě doma – prokázal to cílený monitoring

Celé léto probíhal na Šumavě rozsáhlý monitoring zaměřený na velmi vzácný druh bezobratlého živočicha – trnoštítce horského (Tragosoma depsarium). Podobně, jako v případě kornatce velkého (Peltis grossa), který se na Šumavě znovu objevil po více než 100 letech, se jedná o velmi vzácného brouka, který se vyskytuje jen na několika málo místech v Evropě a to ještě v malých populacích. V Národním parku Šumava byl ale jeho výskyt prokázán na skoro celém území, s hlavním těžištěm na jihu.

28 Srpen

Motolice velká – nepůvodní parazit žije se šumavskými jeleny

Každý sedmý ulovený jelen byl v bavorské části Šumavy napaden severoamerickou motolicí velkou. V Národním parku Šumava se tento parazit objevil dokonce v každém pátém jelenovi. To vyplývá z výsledků přeshraničního projektu Bavorského státního ústavu pro lesy a lesní hospodářství (LWF) ve spolupráci s Národním parkem Šumava, Národním parkem Bavorský les, a Lesní správou Neureichenau Bavorských státních lesů.

26 Červenec

Tajné závody v Luzenském údolí! Správa NP Šumava zesiluje dohled v oblasti Březníku a projednává omezení vstupu.

Nerespektování vstupů do klidových území vede Správu Národního parku Šumava k zásadním opatřením. V nejcennějším území pro populaci tetřeva hlušce, v oblasti Březníku, vrcholů Špičník, Blatný vrch a v Podroklaní zvyšuje dohled strážců a projednává omezení vstupu v této lokalitě.

28 Červen

K šedesáti letům CHKO Šumava zazpívá Lenka Dusilová a pokřtíme novou knihu

Tradiční Den Národního parku Šumava je letos celý věnován oslavě šedesáti let od vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Šumava. Odehrávat se bude u informačního centra Rokyta nedaleko Srní v sobotu 1. července a bohatý program zakončí odpoledním koncertem zpěvačka Lenka Dusilová.

6 Červen

Šest let přítomnosti vlčích smeček na Šumavě ukazuje, jak stárnutí dopadá i na vlky

V roce 2017 bylo na Šumavě potvrzeno první novodobé rozmnožování vlků. První vlčí teritorium vzniklo v oblasti centrální Šumavy – tzv. Srnská smečka. Po šesti letech sledujeme, jak stárnutí některých jedinců tuto vlčí rodinu zásadně proměňuje.

5 Duben

Mají rysové na Šumavě naději na přežití? Faktorů ohrožujících jejich populaci je stále mnoho

Česko-bavorsko-rakouská (označovaná také jako šumavská) populace rysů od svého založení ztratila asi čtvrtinu ze své genetické diverzity, zjistili vědci na základě genetického monitoringu. Naději do budoucna dává fakt, že v posledních 20 letech se pokles téměř zastavil, ale populace rozhodně vyhráno nemá. Její další osud závisí především na lidech a jejich přijetí této vzácné šelmy zpět do české přírody, kam nepochybně patří.

30 Březen

Splouvání Vltavy letos s omezeními, kvůli opravě mostu

Rekonstrukce Železného most u obce Pěkná, kde je výstupní místo pro splouvání úseku Soumarský most – Pěkná, bude probíhat ještě v letošním roce. Po dohodě s obcí Nová Pec, respektive dodavatelskou firmou, se však oproti loňsku bude moci splouvat celou sezónu, tedy až do konce října.

28 Březen

Milovníci přírody se mohou radovat – zbrusu nový film je seznámí s příběhem vody na Šumavě

Premiéru dokumentu Voda ztracená a vrácená z dílny Radka Plíhala připravila Správa Národního parku Šumava na Světový den vody 22. března ve Vimperku a následně 23. března v Kině Sušice.

21 Březen

Záchrana populace perlorodky ve Vltavě pokračuje i v roce 2023

Správa Národního parku Šumava se dlouhodobě snaží zachránit zbytkovou populaci perlorodky říční ve Vltavském luhu. Od roku 2011 se začaly připravovat a realizovat větší projekty zaměřené nejen na zjištění skutečného stavu populace perlorodky ve Vltavě, ale na získání informací o řece, o chování perlorodky a jejích vazbách na  prostředí a hostitele. Proto se o perlorodce ve spojení s Teplou Vltavou mluví čím dál častěji. Co je tedy nového?

17 Březen

Boubínský prales vydal další tajemství. Výskyt vzácných druhů hub souvisí se způsobem smrti stromů

Mykologové, pedologové, dendrochronologové a další specialisté zkoumající spontánně se vyvíjející přírodní ekosystémy, vyrazili v letech 2021 a 2022 do jádra Boubínského pralesa. Cílem jejich bádání bylo mimo jiné zjistit, zda a jak se liší společenstva hub, osídlující nastojato odumřelé smrky ve srovnání s těmi, jež se vyvrátily zaživa. Vědecký projekt přinesl řadu překvapení včetně nálezu velmi vzácných hub.

27 Únor

Správa NP Šumava vypsala výběrové řízení na práce v lesích na další dva roky

Správa Národního parku Šumava opět otevírá možnost všem poskytovatelům služeb v lesnických činnostech, uzavřít rámcovou dohodu na práce v lesích Správy NP Šumava. Předpokládaná hodnota nadlimitní veřejné zakázky na služby s názvem „Rámcová dohoda pro lesnické činnosti na období roku 2023 – 2024 na území NP a CHKO Šumava“ činí 299 milionu korun bez DPH.

Načíst další...
Skip to content