Tiskové zprávy

14 Prosinec

Plánujete strávit Silvestr na horách nebo jinde v přírodě? Vzdejte se ohňostrojů!, vyzývají národní parky

#slavímvklidu Pro někoho neodmyslitelná součást novoročních oslav, pro jiné hluk a stres. Pokud máte rádi ohňostroje, zůstaňte ve městech a obcích. V přírodě slavte bez nich, vyzývají zástupci všech čtyř českých národních parku. Příroda potřebuje uprostřed zimy klid. V národních parcích navíc ohňostroje zakazuje zákon.

7 Prosinec

Obrovský úspěch – poprvé v Česku se podařilo odchytit a označit vlka. Telemetrický obojek nosí šumavská vlčice

Vědcům z České zemědělské univerzity (ČZU) společně s odborníky ze Správy Národního parku Šumava se podařilo nasadit telemetrický obojek divokému vlku. Zhruba tříletá, třicetikilogramová samice je tak prvním českým vlkem obecným, jehož pohyb bude přesně monitorován.

24 Listopad

Odborníci slaví – na Šumavě objevili další vymizelé druhy brouků

Šumavská příroda nepřestává překvapovat. Po loňském znovuobjevení kornatce velkého, bezobratlého živočicha, který byl na území národního parku popsán naposledy před rokem 1910, se letos entomologům podařilo registrovat populace dvou vzácných brouků – trnoštítce horského (Tragosoma depsaqrium Linnaeus, 1767) a tesaříka javorového (Ropalopus ungaricus Herbst, 1784).

23 Listopad

Kůrovcové těžby v lesích NP Šumava jsou letos oproti předpokladům nižší

Předpoklad kůrovcových těžeb v lesích pod Správou Národního parku Šumava se ještě na začátku roku pohyboval v objemu 250 tisíc m3. Avšak počasí v průběhu vegetační sezóny, v kombinaci s efektivitou nastavených opatření, dávalo tušit, že situace s těžbami bude lepší, než se předpokládalo. Správa NP Šumava tak počátkem listopadu vykazuje zhruba 135 tisíc m3 kůrovcových těžeb.

20 Listopad

Černé scénáře se nenaplnily! Aneb, jak se uzdravuje šumavská příroda

Horská šumavská krajina postižená gradacemi kůrovce před 25 nebo 10 lety se nestala pouští. Naopak, ekosystémy horského lesa jsou stále zdravější. A odumřelé smrky k ozdravování výrazně pomáhají.

16 Listopad

Rok 2020 – tak trochu jiná sezóna

Letošní rok bude ve statistikách návštěvnosti Národního parku Šumava už navždy výjimečným. Důvod je všem dobře známý – koronavirová krize, která zásadně změnila veškeré návštěvnické trendy. Přitom v mnoha ohledech byla návštěvnická sezóna rekordní.

26 Říjen

Zásadně změnila tvář Šumavy – vichřice udeřila před 150 lety. Je možné ji porovnávat s orkánem Kyrill?

Večer 26. října roku 1870 přestala být Šumava takovou, jak ji její obyvatelé znali. Silná vichřice během několika hodin vyvrátila nebo polámala pravděpodobně jeden až 2 milióny stromů. Mnohá místa tak změnila svoji tvář – podobně jako v roce 2007 po orkánu Kyrill.

22 Říjen

Projednávání Zásad péče o Národní park Šumava pokračuje – Správa prodlužuje lhůtu pro podávání připomínek

Zásady péče o Národní park Šumava (dále jen Zásady) jsou koncepčním odborným dokumentem ochrany přírody, které upřesňují, jakým způsobem lze dosáhnout dlouhodobých cílů národního parku a jeho poslání.

19 Říjen

Jedinečná nabídka Správy NP Šumava – poznávat šumavskou přírodu je možné také on-line

Správa NP Šumava přichází s novou možností výuky on-line. Prostřednictvím svých středisek environmentální výchovy zdarma nabízí na svých webových stránkách www.npsumava.cz širokou škálu materiálů, které je možné využít v rámci distanční výuky nejen žáků prvních i druhých stupňů základních škol, ale také gymnázií a škol středních.

12 Říjen

Uzavření informačních a návštěvnických center Správy NP Šumava a omezení činnosti úřadu

Úřední hodiny pro veřejnost budou pondělí a středa od 8-11 hodin a od 12-14 hodin

22 Září

Začalo veřejné projednávání Zásad péče o Národní park Šumava. Vyjádřit se k nim může každý!

Zásady péče o Národní park Šumava (dále jen Zásady) jsou koncepčním odborným dokumentem ochrany přírody, které upřesňují, jakým způsobem lze dosáhnout dlouhodobých cílů národního parku a jeho poslání. Správa Národního parku Šumava je sestavila společně se zástupci Rady NP Šumava a Ministerstvem životního prostředí a nyní se k nim, po dobu dvou měsíců, může vyjadřovat široká veřejnost. Zásady budou platné v letech 2021 až 2040.

10 Září

V oblasti NP Šumava a NP Bavorský les jsou potvrzené dvě vlčí smečky

Vlci, kteří zde byli kdysi vyhubeni, se od roku 2015 přirozeně vracejí do příhraniční oblasti mezi Bavorskem a Čechami. Proces velmi pečlivě sledují zejména odborní pracovníci Správ národních parků Bavorský les a Šumava. Pomáhají jim v tom mimo jiné fotopasti a také rozbory genetických vzorků. Rozsáhlé monitorování nyní přineslo nová zjištění. Region těchto dvou velkých přeshraničních chráněných území již nevyužívá jen jedna, ale dvě vlčí smečky.

Načíst další...
Skip to content