Mozkovka 2023

Šumavská mozkovka – Lesy třikrát jinak

 
mozkovka 2023_listek l

Už po desáté startujeme soutěž o nejzajímavější a nejpoutavější popularizační text o vědeckém zkoumání, monitoringu nebo hloubání na Šumavě.

Naším cílem bylo přimět vědce vystoupit ze své odborně popisné role, plné cizích výrazů a citací a nechat je popsat výsledky svého bádání srozumitelným a čtivým jazykem. A také jsme chtěli vytvořit prostor, kde lze takové texty najít a užít si jejich čtení.

Protože je to nejen zábava, ale i studnice vědění, často do současné doby skrytého nebo málo propagovaného. Že Šumavská mozkovka má svůj stabilní okruh čtenářů, je už dnes jasné. A že soutěžení lidi baví vidíme jak na samotném hlasování čtenářů tak i na reakcích a zápalu autorů soutěžních textů. Já osobně mám obrovskou radost, že je pořád o čem psát, a že máme stále nové a vzrušující texty.

Všechny letošní texty se týkají, ať přímo nebo nepřímo, jak jinak, šumavských lesů.

Text Jana Holce odhaluje onu neuvěřitelnou síť, kterou tvoří houby a která ukazuje, jak důležité jsou pro houby velké a staré pralesy.
Text Jitky Horáčkové nám otevírá okno do šnečího světa a do vlhka lesů, lesního podrostu a kmrtvým kmenům. Ale nejen tam: šnečí společenství dokáže po mnoho let ukazovat na místa, kde dříve žil člověk. A tak chlupatí, srstnatí či zubatí šneci vyprávějí staré příběhy, které nám umožňují poznat kořeny šumavského světa.
A na závěr opět prales, a opět ten Boubínský, tentokrát z hlediska přírodního zacházení s vodou. Martin Vokoun a Vojtěch Moravec nás seznámí s neviditelným pohybem vody v Boubínském pralese a jeho okolí. A ukáží nám, jak je tento pohyb odlišný od lesa hospodářského.
Je úžasné, že se Jan Holec se svým textem zúčastnil úplně prvního ročníku Šumavské mozkovky v roce 2014, a také to, že se v prvním ročníku objevil i článek o vlivu lesů v různém stádiu rozpadu na vodní režim povodí (tehdy jej psal Jakub Hruška a týkal se povodí Roklanského a Modravského potoka).

Je vidět, že témata nemizí, a nemizí ani nadšení vědci, kteří mají stále co říci!

Přeji Vám všem krásné počtení a radost ze soutěžení!
Pavel Hubený
Ředitel Správy NP Šumava

Zde si můžete přečíst soutěžní články v pdf formátu:

Soutěžní články:

  1. Ostnička pralesní, houbová perla Šumavy

  2. Šumavští poutníci o jedné noze…

  3. Hydrologická funkce pralesa – Přirozený les, jakožto dobrý vodohospodár

Šumavská mozkovka - Pravidla hlasování

Hlasovat je možné pro jediný článek, pouze jednou a to přes formulář zde na webových stránkách nebo zasláním hlasu poštou prostřednictvím hlasovacího lístku (součást tištěného časopisu Šumava- zima 2023).

Uzávěrka hlasování je 26. února 2024.

Slavnostní vyhlášení, na kterém vědec, jehož článek obdrží nejvíce hlasů, získá cenu Šumavská mozkovka, proběhne 1. března 2024.

Zároveň bude vylosován jeden hlasující ze všech došlých hlasů, který získá bezplatné ubytování pro dvě osoby na víkend, tj. na dvě noci, v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě v termínu dle vlastního výběru, v rámci možných volných termínů. Další dva vylosovaní získají věcné ceny. Cenu si výherce musí vybrat do konce roku 2024.

O nejlepším popularizačním textu bude v doprovodném hlasování rozhodovat také odborná porota složená z pracovníků čtyř českých národních parků.

Každý může hlasovat pouze jednou buď na internetu nebo poštou.

Skip to content