Poledník

Vyhlídková věž Poledník


Rozhledna Poledník Expozice ve vyhlídkové věži Poledník začíná ve vstupní chodbě prezentací třech lesních vegetačních stupňů, kterými procházíte při své cestě do vyšších pater: VI. smrko-bukový, VII. buko-smrkový a VIII. smrkový lesní vegetační stupeň.

V prvním patře je pult pro obsluhu, následuje druhé patro věnované historii Poledníku, ve třetím patře jsou výstavní prostory.

Vyhlídková věž s ochozem je vysoká 37 metrů a nabízí tak nádherný výhled na blízké i vzdálené okolí v plných 360°.

Jako na dlani jsou vidět nejvyšší šumavské vrcholy například Velký Javor (1456 m n. m. ), Malý a Velký Roklan (1453 a 1389 m n. m.) nebo Boubín (1362 m n. m.), často bývají vidět i Alpy.

 

Zajímavosti

Vyhlídková věž Poledník leží v nadmořské výšce 1315 m, výška věže je 37 metrů

 

Provozní doba v letní sezóně - viz PŘEHLED

 


Kapitoly

Kudy na Poledník

  • z Modravy:

Modrava - Javoří pila - Poledník (červená TZ)
Cesta je plně asfaltová. Od Javoří Pily na Poledník je určena pouze pro pěší a vstup je časově omezen od 15. 7. do 15. 11.. V tomto úseku je také velké převýšení (6 km). Trasa celkem - 12 km (2,5 - 3 hod.).

Modrava - Javoří Pila - Zelená Hora - Bavorská cesta - Předěl - Poledník (červená TZ, modrá TZ, zelená TZ, červená TZ) Trasa je určena především pro cyklisty a vede z části po asfaltu (8 km) a zčásti po zpevněné cestě (6 km). Největší převýšení je v úseku Javoří Pila - Zelená Hora ( 2,5 km). Trasa celkem - 14 km (3 - 3,5 hod.).Mapka k Poledníku

  • z Prášil:

Prášily -Prášilské Jezero -Předěl -Poledník (červená TZ)
Trasa k Prášilskému jezeru vede po lesní cestě a dále od jezera po cestě zpevněné. Je určena pro pěší i cyklisty. Největší převýšení - Liščí díry - Předěl - Poledník (4,5 km). Trasa celkem - 9 km (2 -2,5 hod.).

Prášily - Prášilský potok - Frantův most - Poledník (červená TZ, zelená TZ)
Zpevněná lesní cesta. Pro pěší. Úsek Frantův most - Poledník je časově omezen 15. 7. - 15. 11. Trasa celkem - 7,5 km (2 -2,5 hod.).

  • ze Slunečné:

Slunečná - Liščí díry - Předěl - Poledník (žlutá TZ, zelená TZ, červená TZ)
Trasa vede po zpevněné cestě. Cyklotrasa. Největší převýšení - Liščí díry - Předěl - Poledník (4,5 km). Trasa celkem - 7,5 km (2,5 - 3 hod.).

  • ze Srní:

Srní - Zelenohorské chalupy - Zelená Hora - Bavorská cesta - Poledník (žlutá TZ, zelená TZ, červená TZ)
Cesta vhodná pro pěší po zpevněné lesní cestě. Částečně asfalt. Největší převýšení: Vchynicko-Tetovský plavební kanál - Zelená hora (3 km). Trasa celkem - 11 km (2,5 - 3 hod.).

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout