Výstrahy a uzavírky
Zde najdete aktuální přehled platných uzavírek
Více informací
Na Šumavě hrozí pády podmáčených stromů.
Více informací
Uzavírky v období 1. 3. - 15. 7. 2024 - zvýšená druhová ochrana
Více informací
Uzavírka pěší trasy (červená TZT)  v části Javoří Pila - rozcestí Pod Poledníkem v období 16.11. až 14.7.
Více informací
Uzavírka pěší trasy (zelená TZT)  v části rozcestí Pod Poledníkem - Frantův most v období 16.11. až 14.7.
Více informací

Schwarzenberský plavební kanál

O vaší cestě

Trasa pro návštěvníky s pohybovým omezením
Délka 5km
Náročnost malá
Doba 1h
Převýšení 10m

Popis trasy

Náročnost – povrch je štěrkopískový a cesta je vedena zároveň jako cyklotrasa.

Kolize s cyklisty snad nehrozí vzhledem k přehlednému a rovinatému charakteru trasy.

Výchozí bod – parkoviště Jelení Vrchy před dolním portálem tunelu.

Parkoviště je však pro následný pohyb nevhodně umístěno (prudký svah). Doporučujeme proto výstup z doprovodného vozidla na křižovatce u kanálu před stoupáním k parkovišti a následně pak i nástup.

Cesta podél kanálu má velmi vhodný profil a atraktivitu zajišťuje nově opravený úsek tohoto díla. Vychází z Jeleních Vrchů směrem k Rosenauerově kapličce, která je cílem naší cesty.

Po téže cestě se vrátíme zpět na Jelení Vrchy. Plánovanou trasu lze však dle chuti prodloužit.

Zajímavosti:

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven ing. J.Rosenauerem jako významná dopravní cesta pro dřevo ze šumavských lesů. První plavba se uskutečnila 12. dubna 1791. Kanál spojuje na svých 9 km délky atraktivní části technického díla např. tunel, vstupní portály, akvadukt, kapličku apod.

Vozíčkář vozíčkáři:

„Schwarzenberský plavební kanál je asi 2,5 km (v jednom směru) dlouhá rovinatá trasa, která začíná na parkovišti Jelení Vrchy. Pozor, tady můžeš mít problém. Parkoviště je na prudkém kopci, proto se musíš nechat vysadit na křižovatce pod kopcem, ale v případě, že pojedeš sám nebo tvůj doprovod neřídí, doporučuju trochu odvahy a víry v porozumění místních obyvatel a auto bych nechal někde dole v osadě. Ještě pozor, na trase není žádné bezbariérové WC. Na začátku cesty můžeš navštívit volně přístupnou (a za dobrovolné vstupné) expozici Schwarzemberský plavební kanál. Narazíš, protože nejzajímavější exponát (model okolí) je na pódiu bez nájezdové rampy.

Kousek půjdeš po asfaltu a potom začne klasická zhutněná štěrkopísková cesta, která je místy dost rozbitá a kamenitá. Je to občas protivný a namáhavý, ale zvládnutelný. Ono vlastně po túře má být člověk trochu unavený. Půjdeš lesem podél plavebního kanálu až k Rosenauerově kapličce, kde je cíl cesty. Jestli budeš mít sílu a chuť, můžeš pokračovat dál. Cesta i náročnost je stejná. Kaplička je těsná dřevěná stavbička, do které nahlédneš s dopomocí asistenta – je nad terénem. Vrátíš se stejnou cestou.
Trasa Schwarzenberský plavební kanál je příjemná procházka lesem bez kopců. Myslím, že odpustíš i náročnější povrch cesty.“

Zbyněk Sýkora, vozíčkář paraplegik, 31 let (vozík 13 let).

Mapka výletu

Aplikace Záchranka - může vám
zachránit život

Přivolejte Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu stiskem jednoho tlačítka. Odešlete svou polohu a další důležité informace.

Skip to content