Stabilizace památných stromů v CHKO Šumava

Číslo projektu:

CZ.05.4.27/0.0/0.0/15_009/0004187

Zdroj financování:

Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí

Doba realizace projektu:

13. 5. 2016 – 31. 12. 2021

Celková výše finančních prostředků:

8 902 957,- Kč

Dotace EU:

8 902 957,- Kč (100%)

 

Cíl a obsah projektu:

Projekt je zaměřen na odborné arboristické ošetření památných stromů, které jsou vyhlášené na území CHKO Šumava. Jedná se o provedení několika typů arboristických zásahů, za účelem zajištění vitality a perspektivy jednotlivých stromů s hlavním cílem prodloužení jejich životnosti. Navržené typy zásahů vycházení ze standardu „Řez stromů“ (SPPK A02 02: 2015-AOPK, Standardy péče o přírodu a krajinu).

Cílem projektu je provést kompletní péči o památné stromy tak, aby byla maximálně prodloužena jejich životnost a byla zajištěna provozní bezpečnost, tedy zachování památných stromů v krajině v dobrém zdravotním, bezpečnostním a estetickém stavu, odpovídajícím jejich věku a stanovišti. Pro dosažení tohoto cíle budou provedeny jak přímá opatření, ale rovněž bude provedena administrativní revize příslušné dokumentace a budou nastaveny postupy pro zajištění dlouhodobé péče. Realizací iniciačních zásahů je předpokládáno snížení nákladů na pravidelnou a systematickou péči v následujících letech.

Projekt je rozdělen do několika dílčích fází:

1. Ošetření památných stromů
Navržené typy arboristických zásahů vycházejí ze standardu „Řez stromů“ (SPPK A02 02: 2015-AOPK, Standardy péče o přírodu a krajinu). U stromořadí je dílčím cílem rovněž zajištění požadované odstupové vzdálenosti. Navržené řezy u jednotlivých stromů jsou aktualizovány dle současného vývoje zdravotního stavu a vitality daných jedinců.

2. Monitoring stavu památných stromů
Bude provedena revize a doplnění administrativní evidence památných stromů o nové údaje (monitoring dendrologických parametrů stromů) a jejich přímá identifikace v terénu pomocí evidenčních štítků. Dále budou příslušná data vložena do katastru nemovitostí a bude provedena aktualizace dat uložených v ústředním seznamu ochrany přírody.
Současně bude vytvořen systém evidence stavu památných stromů pro kompetentní pracovníky odboru CHKO Šumava, respektive data budou vložena do funkčního evidenčního systému, např. na internetový portál „stromypodkontrolou“.

3. Publikace, manuál pro vlastníky jednotlivých stromů
Bude vytvořen praktický manuál pro vlastníky památných stromů a pro veřejnost. Materiál bude sloužit ke zvýšení povědomí veřejnosti o významu ochrany památných stromů a způsobu péče o ně (příklady dobré a špatné praxe), prezentace projektu.

Skip to content