Silva Gabreta Monitoring – Realizace přeshraničního monitoringu biodiversity a vodního režimu

/Silva Gabreta Monitoring - Realisierung eines grenzübergreifenden Monitorings von Biodiversität und Wasserhaushalt

 

Číslo projektu: Projekt č. 26

Zdroj financování:
Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020/Programm zur grenzübergreifenden Zusammenarbeit Freistaat Bayern – Tschechische Republik Ziel ETZ 2014 – 2020

logo_eu
logo_cil_eus

Doba realizace projektu:
36 měsíců: od 1. 4. 2016 do 31. 3. 2019

Celková výše finančních prostředků:
1 539 476,36 €

Podíl prostředků EU:
1 308 554,90 €

Správa Národního parku Šumava je partnerem projektu.

Cíl a obsah projektu:
Projekt umožňuje provést poprvé v historii monitoring biodiversity lesů, rašelinišť a vod za využití standardizovaných moderních metod v přeshraničním prostoru národních parků Šumava (NPŠ) a Bavorský les (NPBW), a tím položit základy pro dlouhodobý jednotný program monitoringu aplikovaný v obou národních parcích. Na celém výzkumu budou podle jednotných standardizovaných metodik úzce spolupracovat výzkumné týmy z Čech i Bavorska. Odzkoušená metodika monitoringu biodiversity lesních ekosystémů v NPBW bude úspěšně rozšířena do NPŠ a naopak monitoring rašelinišť zrozený v NPŠ bude postoupen kolegům do NPBW. Obdobně také monitoring vodních ekosystémů by nebylo možné realizovat bez úzké spolupráce s projektovými partnery, kteří mohou do regionálního výzkumu vložit své expertní znalosti.
Součástí projektu jsou tyto dílčí cíle: 1) Realizace společného designu monitoringu včetně standardizovaných metod; 2) Společná databanka o biodiversitě lesů, rašelinišť a vodních ekosystémů, která umožní vzájemné přeshraniční sdílení a vyhodnocení dat; 3) Vyhodnocení využitelnosti navrženého designu monitoringu pro společný dlouhodobý program monitoringu; 4) Doporučení pro management NP; 5) Společné publikace výsledků projektu.

Získaná data o biodiversitě území budou cenným podkladem pro ochranářský management i další vědecké poznání přeshraničního území Šumavy. Tím bude podpořena trvale udržitelná péče o regionální biodiversitu a ekosystémové služby, včetně sledování procesů oživení po acidifikaci a velkoplošných disturbancích a zajištění kvalitní pitné vody. Kromě toho bude z přizpůsobeného a udržitelného využití našeho přírodního dědictví těžit i politika, ekologické vzdělávání nebo cestovní ruch. Jak aktuální výzkumy ukazují, pro návštěvníky území je stále větší atrakcí divoká příroda v jádrových území NP, na což bude tento projekt zaměřen prioritně. Předkládaný projekt přinese také řadu predikcí pro optimalizaci managementu přeshraničního regionu v době klimatické změny, jejíž důsledky již nyní zažíváme. Výstupy projektu budou významným podkladem při péči i o další velkoplošná území. Stane se základem pro vyvinutí trvale udržitelných způsobů péče, a tímto způsobem zajistí ochranu biodiversity a ekosystémových služeb v obou regionech.

V závěru projektu budou vytvořena doporučení pro nastavení dlouhodobého konceptu společného monitoringu a společného managementu v přeshraničním prostoru obou NP. Výstupem projektu bude také zhodnocení využitelnosti připraveného designu monitoringu pro dlouhodobý monitoring území. Pro každý ze tří zkoumaných ekosystémů (lesy, vody, rašeliniště) budou v závěru vypracována doporučení pro management v přeshraničním kontextu.

Více informací najdete na stránkách projektu: silvagabreta.eu.

Skip to content