Revitalizace Starého potoka a přilehlých mokřadů ve Vltavském luhu

Číslo projektu: CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_078/0006879

Zdroj financování:

Státní fond životního prostředí ČR v rámci Národního programu Životní prostředí

Doba realizace projektu:

20. 5. 2019 – 30. 11. 2019

Celková výše finančních prostředků:

1 897 446,- Kč

Dotace EU:

203 676,88

1 897 446,- Kč (100%)

Cíl a obsah projektu:

Projekt řeší problematiku revitalizace Starého potoka a přilehlých mokřadů ve Vltavském luhu. Dotčené území leží na území NP Šumava, na levém břehu řeky Vltavy (Starý potok je levostranným přítokem řeky Vltavy) v k. ú. Želnava. Dotčené území je součástí Evropsky významné lokality Šumava, Ptačí oblasti Šumava a ramsarské lokality Šumavská rašeliniště. Revitalizace přítoků Vltavy v oblasti Vltavského luhu je jedním z klíčových opatření dle Souhrnu doporučených opatření pro EVL Šumava na podporu předmětu ochrany – perlorodky říční a dle Záchranného programu pro perlorodku říční schváleného MŽP.

Opatření jsou navržena tak, aby došlo ke zlepšení podmínek pro výskyt druhu a rozmnožování perlorodky říční. Realizovaná opatření vytvoří přírodě blízké podmínky pro další přirozený vývoj území s vysokou přírodní hodnotou.

Úkolem projektu je:
1) vytvoření podmínek pro přirozenou reprodukci původní šumavské populace pstruha potočního. Pstruh potoční je v současnosti v prostředí ČR jediným hostitelem larválních stádií perlorodky říční a stav jeho populace na jednotlivých lokalitách přímo ovlivňuje možnosti přirozené reprodukce perlorodek.

2) zvýšení hladiny podzemní vody, zastavení zrychleného odtoku povrchové vody systémem kanálů a podpoření obnovy aluviálních mokřadů a jejich role pro přirozené zadržování a vsakování vody v krajině. Obnovením původního mělkého meandrujícího koryta dojde ke zvýšení teploty vody, k diverzifikaci prostředí, zlepšení koloběhu látek a optimalizaci podmínek pro perlorodku říční a pstruha potočního.

Skip to content