Realizace opatření dle Plánu péče o NPP Blanice a Prameniště Blanice – managementová opatření

Číslo projektu:

CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_078/0005396

Zdroj financování:

Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí

eu_efprr_opzp

Doba realizace projektu:

1. 10. 2017 – 31. 12. 2022

Celková výše finančních prostředků:

12 111 972,- Kč

Dotace EU:

12 111 972,- Kč (100%)

Cíl a obsah projektu:

Projekt realizuje vybrané části platného Plánu péče o NPP Blanice a NPP Prameniště Blanice 2012 – 2024, Záchranného programu pro perlorodku říční v ČR a SDO pro EVL Šumava. Hlavním cílem projektu je zlepšení životních podmínek pro perlorodku říční a podpora její přirozeného vývojového cyklu. Jedná se o zvláště chráněný druh živočicha dle vyhlášky č.395/1992 Sb., je klasifikován jako druh kriticky ohrožený. Jako evropsky významný druh byl zařazen mezi předměty ochrany EVL Šumava CZ0314024.
 

Lokalizace projektu

Projekt je realizován na území CHKO Šumava v NPP Blanice a Prameniště Blanice, v katastrálních územích Spálenec, Horní Sněžná, Křišťanov, Koryto a Zbytiny – konkrétně povodí 3 přítoků řeky Blanice – Tetřívčí potok, Spálenecký potok a Sněžný potok.
Pro realizaci opatření byla vybrána povodí přítoků řeky, která představují vhodné potravní zdroje pro nejmladší stádia perlorodky říční v reprodukční části toku. V tocích probíhala ještě v 2. pol. 20. stol. přirozená reprodukce perlorodky. Ve Spáleneckém potoce bylo před 15ti lety vysazeno několik tisíc kusů perlorodek, jedná se o přirozený vodní tok, místy zpevněný kamenným tarasem, v minulosti biotop adultních jedinců perlorodky. Sněžný potok představuje menší tok s vydatnými prameništi a přirozenou morfologií. Tetřívčí potok má dobře vyvinuté meandrování a v minulosti byl také osídlen perlorodkou.

 Realizované aktivity

V minulosti osídlila řeku Blanici nad horní hranicí možného výskytu perlorodka říční díky tradičnímu hospodaření na pozemcích v povodí.
V části povodí Blanice však došlo k postupnému zničení, resp. odstavení jemné vodní sítě od pramenišť do hlavního toku a to v důsledku nešetrného zemědělského hospodaření v 80. a 90. letech 20. století.
Po podmáčení byly pozemky opuštěny a dříve sečené louky se změnily v lada, porostlá sukcesními dřevinami, které svým zastíněním znemožňují prohřívání pobřežních pozemků slunečním svitem.
Dříve optimální biotop mlžů byl pozměněn, respektive došlo k narušení (popř. přerušení spojení mezi úseky, kde je vytvářen detrit, a hlavním tokem. V současné době tak hlavní tok Blanice přišel o významné zdroje detritu, tj. potravy filtrátorů, mezi něž patří i perlorodka říční. Opakovanými pokusy úživnosti biotopu in-situ byly zjištěny nedostatečné přírůstky schránek perlorodek 0+ až po 2+. Vzhledem k nedostatečnému růstu vlivem nedostatku kvalitní potravy dochází k přirozené korozi drobných schránek juvenilních mlžů a úhynu nejmladších stádií vlivem predačního tlaku. Tím je jinak zdárně fungující přirozená reprodukce perlorodky zmařena v poslední fázi. Přitom v rámci bioindikačního testování biotopu in sítu bylo opakovaně prokázáno, že po dosažení věku 3+ a výše se přírůstky délek schránek perlorodek pohybují již v optimálních hodnotách (na konci reprodukční části řeky).
V uplynulém období byla provedena jen místní opatření na stabilizaci bezlesí a mozaikovité krajiny (např. povodí Sněžného potoka, 2010) v ochranném pásmu však byly nevhodně zalesněny některé plochy až k hraně toku (povodí Hornosněženského potoka). Podle šetření v roce 2009 a 2010 (Koutecký, podkladová studie plánu péče) velké množství niv, pramenišť a mokřadů přechází sekundární sukcesí do podoby zapojených porostů.
Speciální revitalizace v NPP byly v malé míře realizovány v povodí Sedmidomního, Spáleneckého a Sněžného potoka. Rozsah prací v NPP byl však zcela nedostatečný. Plánovaná rozsáhlejší opatření navržená v plánu péče o NPP Blanice a plánu péče o NPP Prameniště Blanice nebyla do roku 2010 ve většině případů realizována.Veškerá opatření plánovaná v projektu vycházejí z PP, ZP a SDO pro EVL Šumava., konkrétně se jedná o aktivity:

1. Aktivita – Monitoring
   1.1 Hydrochemický monitoring
   1.2 Hydrobiologický monitoring
2. Aktivita – Biomonitoring
3. Aktivita – Realizace opatření dle Plánu péče
   3.1 Snížení lesnatosti niv a mokřadů (prořezávky)
   3.2 Obnova mělké hydrografické sítě pramenných oblastí a zřízení potravních stružek (stružkování)
   3.3 Luční managementy
4. Aktivita – Vyhodnocení zjištěných dat a realizovaných opatření

Cíle

  • Zlepšení teplotních poměrů vody v tocích a zvýšení úživnosti organického detritu a podpora reprodukčního cyklu perlorodky.
  • Zlepšení kvality lučních ekosystémů, které jsou zdrojem detritu a podpora vzniku detritu samotného.
  • Obnova mělké hydrografické sítě s cílem zlepšit potravní zásobení toků detritem.
Skip to content