Přestavby vzdálených a přechodných typů lesních porostů v Národním parku Šumava

Číslo projektu:

CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_078/0006485

 

Zdroj financování:

Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí

 

Doba realizace projektu:

18. 1. 2016 – 31. 12. 2019

Celková výše finančních prostředků:

37 623 015,- Kč

Dotace EU:

37 623 015,- Kč (100%)

Cíl a obsah projektu:

Projekt řeší problematiku péče o lesní stanoviště na území NP Šumava, které jsou dle SDO pro EVL Šumava předměty ochrany. Negativním důsledkem předchozích hospodářských aktivit v lesních porostech je snížená druhová diverzita lesních ekosystémů, narušená věková a prostorová výstavba lesa, nepřirozená textura a zastoupení vývojových stádií lesa, odpovídající systému věkových tříd, často fragmentace zbytků přirozených lesů, narušení vodního režimu a koloběhu živin a energie v lesních ekosystémech, narušení genofondu a existenční ohrožení některých původních druhů či lokálních populací lesních dřevin. Navržená opatření vyplývají z Rámcových směrnic SDO pro EVL Šumava a jsou v souladu s příslušnými Lesními hospodářskými plány.


Dle Souhrnu doporučených opatření pro Evropsky významnou lokalitu Šumava zaujímají lesní ekosystémy v NP Šumava 80% plochy NP a určují celkový charakter území. Ve více než 40% původních lesů NP Šumava měl smrk menšinové zastoupení (převládal buk lesní s jedlí bělokorou). Na další cca 1/3 plochy původních lesů zaujímaly tyto a další přimíšené dřeviny kolem 40% i více. Pravděpodobně pouze v nejvyšších polohách Šumavy, na šumavských pláních a na azonálních stanovištích výrazně převládal smrk. Sukcesní plochy přechodně obsazoval zejména jeřáb, břízy, četné druhy vrb, borovice a osik. Výrazné kolonizační tlaky na původní pralesní komplex Šumavy trvají již cca 600 let a dotýkají se v různé míře všech lesních typů přírodních stanovišť, které jsou předmětem ochrany EVL Šumava. Až do počátku 20. století se v lesních porostech stupňovaly hospodářské aktivity. Později byla tato lidská činnost vystřídána globální ekologickou zátěží v podobě imisí, kyselých dešťů a dalších vlivů. Produkčně orientované hospodaření lesy v řadě případů vzdálilo od přírodního stavu. Druhové, věkové a prostorové složení lesů tak v některých částech území doznalo znatelných změn. Intenzita ovlivnění jednotlivých TPS se liší jak s ohledem na vlastní charakter stanoviště, tak na lokalizaci lesních porostů, jejich dostupnost.


Úkolem tohoto projektu je dosáhnout následujících cílů:

  • zlepšení stavu habitatů soustavy Natura 2000 a jejich složek,
  • podpora druhové rozmanitosti lesních typů přírodních stanovišť ve prospěch cílových dřevin, např. jedle bělokoré, buku lesního a dalších listnatých druhů dřevin,
  • stabilizace a prostorová diferenciace mladých lesních porostů.

Projekt navazuje na předchozí projekt Stabilizace lesů, realizovaný v letech 2011 – 2014. Projekt bude realizován na území NP Šumava v působnosti 6 územních pracovišť (Prášily, Srní, Modrava, Borová Lada, České Žleby, Stožec), dílčích plochách D. Pozemky jsou ve vlastnictví České republiky, subjektem s právem hospodařit je Správa NP Šumava.

Skip to content