Plány územního systému ekologické stability pro obce, jejichž správní obvody zasahují na území Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava

Registrační číslo projektu:

CZ.05.4.27/0.0/0.0/19_120/0010211

Akceptační číslo projektu: 00532031

 

Zdroj financování:

Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí

Státní fond životního prostředí ČR v rámci Národního programu Životní prostředí

 

sfzp_logo

Doba realizace projektu:

22. 4. 2020 – 30. 9. 2022
 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

Celková výše finančních prostředků:

3 369 397,69 Kč

Dotace OPŽP (10%): 336 939,77 Kč

Dotace NPŽP (90%): 3 032 457,92 Kč

 

Cíl a obsah projektu:

Projekt je zaměřen na vypracování plánu ÚSES pro všechny obce, jejichž správní obvody zcela anebo zčásti zasahují na území NP Šumava a CHKO Šumava. Projekt přispěje k naplnění dlouhodobých a střednědobých cílů ochrany ÚSES a splnění navržených opatření, které vyplývají z platného Plánu péče o CHKO Šumava 2012-2027, k naplnění Státní politiky ŽP 2012-2020 a k naplnění cílů ze Státního programu ochrany přírody a krajiny ČR.

Cílem projektu je zajištění kvalitního a metodicky správného vymezení skladebných částí ÚSES na území Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Bude provedena revize a aktualizace skladebných částí místního a regionálního ÚSES se zohledněním aktualizovaných skladebných částí nadregionálního ÚSES. Plán ÚSES NP a CHKO Šumava bude zpracován v souladu s aktualizovanou Metodikou vymezování územního systému ekologické stability (MŽP, březen 2017) a s ohledem na specifické požadavky ochrany přírody a krajiny na území NP a CHKO Šumava, přičemž bude zdůrazněna případná nezbytnost zahrnutí vybraných přírodních a přírodě blízkých biotopů a zajištění konektivity. Plán ÚSES bude oborovým dokumentem orgánů ochrany přírody a především podkladem pro územně plánovací dokumentace, projekty ÚSES, a pro provádění pozemkových úprav, případně pro lesní hospodářské plány a vodohospodářské plány. Výstupem projektu bude plán ÚSES pro území NP Šumava a CHKO Šumava, tj. pro území všech obcí, jejichž správní obvody zcela anebo zčásti zasahují na území NP Šumava či CHKO Šumava. Pokud se území obce v některém z uvedených zvláště chráněných území nenachází celé, bude plán ÚSES zpracován tak, aby navazoval na již vymezené prvky ÚSES v sousedících nechráněných územích. Plán ÚSES bude vypracován v souladu s ustanovením §2 vyhlášky 114/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, tj. plán bude obsahovat mapový zákres existujících a navržených biocenter a biokoridorů, tabulkovou a popisnou část charakterizující funkční a prostorové ukazatele a bližší odůvodnění včetně návrhů rámcových opatření. Zpracování Plánu ÚSES pro NP Šumava a CHKO Šumava naplňuje dlouhodobé i střednědobé cíle návrhové části Plánu péče o CHKO Šumava na období 2012-2027.  

Skip to content