Likvidace starých kovových individuálních a skupinových ochran z lesních porostů

Číslo projektu:

CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_078/0005875

Zdroj financování:

Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu životního prostředí

eu_efprr_opzp

Doba realizace projektu:

18. 1. 2016 – 31. 12. 2019

Celková výše finančních prostředků:

3 753 881,- Kč

Dotace EU:

3 753 881,- Kč (100%)

Cíl a obsah projektu:

Projekt je zaměřen na odstranění starých, nefunkčních ochran z lesních porostů v EVL Šumava za účelem odstranění nepřírodního materiálu z cenných území EVL Šumava a na řešení problematiky úmrtnosti tetřevovitých na území NP Šumava ve vztahu ke starým kovovým individuálním a skupinovým ochranám umístěných v lesních porostech. Opatření vyplývají z Rámcových směrnic pro lesní stanoviště Souhrnu doporučených opatření pro EVL Šumava z důvodu podpory populací volně žijících živočichů vyskytujících se v biotopech na území EVL Šumava.

V lesních porostech EVL Šumava jsou umístěny staré, kovové individuální nebo skupinové ochrany, které ztratily svůj význam, a nebo jsou s ohledem na bezzásahový statut území neperspektivní. Tyto ochrany byly v minulosti instalovány z důvodu zajištění ochrany žádoucích nedostatkových dřevin – melioračních a zpevňujících dřevin (zejména jedle bělokoré, buku lesního a javoru klen) před negativním působením spárkaté zvěře. V současné době ale neplní svoji funkci, protože výsadba v nich již odrostla, popř. uhynula.

Tyto kovové ochrany je vhodné odstranit z důvodu ochrany volně žijících živočichů v lesních porostech, protože mohou v daném území představovat riziko pro zvláště chráněné a ohrožené živočišné druhy, zejména z čeledi tetřevovitých. Bylo zaznamenáno několik případů, kdy došlo k poranění živočichů nebo i k jejich úmrtí. Tyto sekundární negativní projevy nejsou žádoucí.
Na území NP Šumava se vyskytují 3 zástupci čeledě Tetřevovitých – jeřábek lesní, tetřívek obecný a tetřev hlušec. Jsou to zároveň předměty ochrany Ptačí oblasti Šumava. Ptačí oblast Šumava je jedinou oblastí v ČR s reprodukce schopnou populací tetřeva hlušce. Naopak tetřívek obecný je dlouhodobě ubývajícím druhem. Populace jeřábka lesního je zde zatím považována na stabilní.

Skip to content