Aktuality
Je sucho! Situace bude pravděpodobně horší než před 10 lety
Česká republika, včetně Národního parku Šumava, zažívá velmi suché období. Počínající jaro sice ozelenilo krajinu, ale podle aktuálních dat každá oblast Šumavy trpí určitým stupněm sucha. Situace není jednoduše řečeno v normálu. A má svá rizika.
Šumava jako světově uznávaný národní park? Je k tomu blízko!
Národní park Šumava mílovými kroky směřuje do rodiny celosvětově uznávaných národních parků, jako je například Yellowstone, Serengeti, nově německý Berchtesgaden a také Národní park Bavorský les. Pokud v blízkém budoucnu dosáhne Šumava 75 procent území ponechaného přírodním procesům a získá certifikaci mezinárodně uznávaného národního parku, bude společně s Bavorským lesem celosvětově výjimečným chráněným územím.
Sokol stěhovavý – jako bájný fénix
Příběh sokola stěhovavého patří mezi ty nejsilnější v celosvětové ochraně přírody. Přesto, že ho lidé tisíciletí využívají jako parťáka, hlavně pro lov, ve druhé polovině 20. století ho málem vyhubili.
Ve Stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperka probíhá rekonstrukce
Z důvodu generální opravy hlavní budovy Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperka, není možné, z bezpečnostních důvodů její zpřístupnění pro veřejnost.
Nákaza slintavky a kulhavky – prosíme návštěvníky o zodpovědné chování
Nepřibližovat se k pasoucím se stádům krav a ovcí, neprocházet pastvinami, nesnažit se o kontakt s hospodářskými zvířaty pasoucími se na šumavských loukách. Právě taková jednoduchá opatření by v současné době, kdy hrozí vysoká míra nákazy slintavkou a kulhavkou i v České republice, měli dodržovat všichni návštěvníci Šumavy.
Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu. Zadržuje tu velké množství vody a je přirozenou kořistí vlků
Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci Roku návratů tak budeme blíže představovat příběhy druhů, které ze Šumavy vymizely, byly vyhubeny nebo se vyskytovaly v malých, nezachytitelných populacích a v průběhu necelých 35 let se na území Šumavy navrátily nebo zásadně rozšířily.
Do soutěže Šumavská mozkovka se poprvé zapojili němečtí výzkumníci – a uspěli
Už pojedenácté uspořádala Správa NP Šumava soutěž o nejlepší populárně naučný článek popisující výzkumy na území Šumavy zvanou Šumavská mozkovka. Vůbec poprvé se o čtenářské hlasy ucházely týmy německých odborníků, které prováděly výzkumy na Šumavě a v Bavorském lese.
Velký projekt na zadržení vod na Šumavě skončil. Na jeho úspěchy bude Správa NP Šumava dále navazovat
Sedmiletý projekt LIFE for Mires (Život pro mokřady) je již minulostí. Unikátní projekt za více než 150 milionů korun, který ve střední Evropě zatím nemá obdoby, zajistil opětovné zavodnění Šumavské krajiny, která byla v minulosti masivně odvodňována.
Cesty udržované pro pěší turistiku v zimě
Kde najdete udržované zimní trasy pro pěší…
Soutěž Mozkovka 2024
Už jste hlasovali v letošní MOZKOVCE?
Omezení provozu budov NC a IS ve čtvrtek 9.1. a v pátek 10.1.2025
Omezení provozu návštěvnických center Srní a Kvilda a IS Kvilda ve čtvrtek 9.1. a v pátek 10.1.2025
Území NP Bavorský les je ze tří čtvrtin bezzásahové. Díky tomu se dostalo do nejvyšší ligy světových národních parků
Sousední Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.