Aktuality

Sokol stěhovavý stojící na skalnatém výběžku. Jistotu mu přidává jeden z mohutných drápů, kterým se drží na okraji skály. 17 Duben

Sokol stěhovavý – jako bájný fénix

Příběh sokola stěhovavého patří mezi ty nejsilnější v celosvětové ochraně přírody. Přesto, že ho lidé tisíciletí využívají jako parťáka, hlavně pro lov, ve druhé polovině 20. století ho málem vyhubili.

Stavební práce v záchranné stanici Klášterec, dělníci manipulují s materiálem při rekonstrukci. 15 Duben

Ve Stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperka probíhá rekonstrukce

Z důvodu generální opravy hlavní budovy Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperka, není možné, z bezpečnostních důvodů její zpřístupnění pro veřejnost.

Ovce na šumavské pastvině 11 Duben

Nákaza slintavky a kulhavky – prosíme návštěvníky o zodpovědné chování

Nepřibližovat se k pasoucím se stádům krav a ovcí, neprocházet pastvinami, nesnažit se o kontakt s hospodářskými zvířaty pasoucími se na šumavských loukách. Právě taková jednoduchá opatření by v současné době, kdy hrozí vysoká míra nákazy slintavkou a kulhavkou i v České republice, měli dodržovat všichni návštěvníci Šumavy.

Bobr evropský - největší hlodavec starého kontinentu 27 Únor

Před 20 lety se bobr evropský vrátil na Šumavu. Zadržuje tu velké množství vody a je přirozenou kořistí vlků

Správa Národního parku Šumava si již pro tradiční, celoroční téma letos zvolila návraty. V rámci Roku návratů tak budeme blíže představovat příběhy druhů, které ze Šumavy vymizely, byly vyhubeny nebo se vyskytovaly v malých, nezachytitelných populacích a v průběhu necelých 35 let se na území Šumavy navrátily nebo zásadně rozšířily.

Zleva- Vladimír Dvořák, spoluautor článku Fešák z rašeliniště, Pavel Hubený, ředitel NP Šumava, Ivana Vašíčková a Jens Schlüter 24 Únor

Do soutěže Šumavská mozkovka se poprvé zapojili němečtí výzkumníci – a uspěli

Už pojedenácté uspořádala Správa NP Šumava soutěž o nejlepší populárně naučný článek popisující výzkumy na území Šumavy zvanou Šumavská mozkovka. Vůbec poprvé se o čtenářské hlasy ucházely týmy německých odborníků, které prováděly výzkumy na Šumavě a v Bavorském lese.

3b Opětovné zavodnění rašeliniště Jezerní slať po zrušení kanálu po revitalizaci 28 Leden

Velký projekt na zadržení vod na Šumavě skončil. Na jeho úspěchy bude Správa NP Šumava dále navazovat

Sedmiletý projekt LIFE for Mires (Život pro mokřady) je již minulostí. Unikátní projekt za více než 150 milionů korun, který ve střední Evropě zatím nemá obdoby, zajistil opětovné zavodnění Šumavské krajiny, která byla v minulosti masivně odvodňována.

Mapka pěších zimních tras 21 Leden

Cesty udržované pro pěší turistiku v zimě

Kde najdete udržované zimní trasy pro pěší…

Obálka soutěžní přílohy Mozkovka 17 Leden

Soutěž Mozkovka 2024

Už jste hlasovali v letošní MOZKOVCE?

vlk obecný 8 Leden

Omezení provozu budov NC a IS ve čtvrtek 9.1. a v pátek 10.1.2025

Omezení provozu návštěvnických center Srní a Kvilda a IS Kvilda ve čtvrtek 9.1. a v pátek 10.1.2025

Roklanská kaple stojí nad Roklanským jezerem 22 Listopad

Území NP Bavorský les je ze tří čtvrtin bezzásahové. Díky tomu se dostalo do nejvyšší ligy světových národních parků

Sousední Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.

Fotografie vlka obecného 25 Říjen

Správa NP Šumava je připravena na řešení konfliktních situací s „problémovými“ vlky

Správa Národního parku Šumava už má k dispozici nástroje, které lze uplatnit v případě, že by se na území Národního parku Šumava nebo v CHKO Šumava objevili vlci s problematickým chováním. Může je například plašit různými prostředky včetně gumových projektilů, odchytávat, v nejzávažnějších situacích také utratit.

Upravená část Zlaté stezky u Strážného 16 Říjen

Turisticky nejnebezpečnější úsek na Zlaté stezce vyřešen

Obchodní stezka se solí propojovala Čechy s Podunajím nejméně od středověku. Postupem času získala jméno „zlatá“ podle bohatství, jež přinášela. Systém tras se v průběhu staletí vyvíjel, až se ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, kašperskohorské a vimperské.

Načíst další...
Skip to content