Tipy na výlety

Výlety z Nové Pece

Nová Pec leží na konci jezera Lipno, které je největší přehradní nádrží v ČR (skoro 50 km2) a je nazýváno „jihočeským mořem". Končí zde vzdutí řeky Vltavy, která již dále vytváří přírodně  meandrující tok s nejčistší vodou v ČR, kde žijí i perlorodky. Do Nové Pece se dostanete autem, vlakem a samozřejmě pěšky, na kole, na kánoi, na lyžích, na in-line bruslích atd.
Skvělé výchozí místo za poznáním Národního parku Šumava!
Nova-Pec-situace

 

Nekonečné moře lesa s údolím „stříbrného hada" (Vltavy) na jihu  Šumavy nadchlo již před staletími spisovatele a umělce Adalberta Stiftera
(1805-1968). Zde se narodil a umístil sem děj několika románů.

Region pod Plechým bývá proto označován jako „Stifterův kraj". Jeho rodný dům stojí v Horní Plané doposud. Nachází se tam i Stifterova stezka, Stifterův park atd. Slavný je 14,5 m vysoký obelisk A. Stiftera na skále nad Plešným jezerem.

 


Plešné jezero

Nova-Pec-1

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Plešné-jezeroNa horskou túru můžeme vyrazit přímo z Nové Pece (anebo z Jeleních Vrchů - vhodné i pro rodiče s kočárkem). Část trasy vede podél plavebního kanálu, pak již stoupáme. Přes Kamenné moře (pozůstatky ledovcové morény) dorazíme na hráz Plešného jezera (zelená TZT). Přírodní divoké lesy uschlé po náletu lýkožrouta smrkového se velmi rychle obnovují a dnes již suché stromy často přerůstá nová generace lesa. V roce 2016 zde byl nalezen strom pamatující dobu Karla IV. - stáří 623 let! Po strmé stezce vystoupáme na Stifterovu vyhlídku, odkud jezero vypadá jako skutečná „perla Šumavy". Na vrchol Plechý, nejvyšší horu české Šumavy (1 378 m), dojdeme již téměř po rovině. Hoře zdar! Dolů sejdeme po žluté TZT (dále zelená TZT zpět do Nové Pece).

 

Medvědí stezka

Stožec-2

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Medvědí-stezka

Nejstarší naučná stezka na Šumavě byla vyznačena roku 1965. Tato stezka nedělá  okruh, ale vhodně můžeme využít vlak ze Stožce do zastávky Ovesná (u Nové Pece) a nazpět se již vrátit po svých.

Ve druhé části trasy mineme tzv. Medvědí kámen, památku posledního šumavského medvěda (zastřelen zde v roce 1856). Hlavní část Medvědí stezky prochází unikátním žulovým skalním městem na svazích hory Perník. Nerovnoměrným zvětráváním žuly zde vznikla řada bizarních tvarů, kterým turisté dali jména Soutěska lapků, Viklan, Dračí tlama, Hřib atd. Navíc půjdeme kolem Jeleního jezírka a tunelu na plavebním kanálu.

 

Knížecí stolec

Nova-Pec-3

 
 logo-pěšílogo-cykliste
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Knížecí-stolec-rozhlednaMéně známá rozhledna stojí na Knížecím stolci (1 226 m n. m.), který je nejvyšším vrcholem Želnavských vrchů ležících ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Šest metrů vysokou rozhlednu postavily Vojenské lesy a statky v roce 2012.

Boletice

Značené trasy po okrajích vojenského újezdu jsou turistům zpřístupněny od roku 2006, ale pozor - pouze o víkendech a svátcích, jinak tu vojáci střílejí, létají a cvičí taktiku bojů.
Vyrazte sem od Záhvozdí, parkovat můžete v blízkosti Uhlíkovské hájovny (pak jen modrá TZT).

 

 

 
  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout