Tipy na výlety

Výlety z Kvildy

Kvilda leží na křižovatce cest a turistické trasy se odtud rozbíhají na všechny strany. Středu obce dominuje kostel sv. Štěpána, pobitý šindelem k ochraně proti bičujícím dešťům i sněhu. O minulosti Kvildy i trudném životě jejích obyvatel se dozvíte v Muzeu Kvildy a Bučiny (v budově obecního úřadu). Zachytná parkoviště najdete uprostřed vesnice a dále na obou stranách obce.

Kvilda-situace

 

Kvilda leží uprostřed Šumavských plání, které mají nadmořskou výšku asi 1000 m n. m. a nad ně vyčnívají již pouze zaoblené vrcholky hor, které se z původních „čtyřtisícovek" vlivem eroze snížily na dnešních max. 1 315 m (Černá hora).

Pověstmi opředená rašeliniště, navíc dobře známá díky „králi Šumavy", představují pro každého „zrádné a nebezpečné bažiny", ale ve skutečnosti ukrývají především pravé přírodní klenoty.

 

 

 


K pramenům Vltavy

Kvilda-1

 logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři logo-vozíčkáři logo-rodiny

Prameny-Vltavy-T-JiřičkaVltava, česká národní řeka, pramení na úbočí Černé hory v nadmořské výšce 1 190 m. Zprvu se zove Černým potokem, od Borových Lad pak Teplou Vltavou a od soutoku se Studenou Vltavou až do Mělníka je Vltavou bez přízviska. Sem jsme došli/dojeli víceméně po rovině, ale dále stoupáme na Bučinu, odkud dohlédneme až k Alpám.

Z původní vesnice nic nezůstalo, ale najdete zde obnovenou kapličku, zdařilou napodobeninu „železné opony" u hotelu Alpská vyhlídka a kompletní prezentaci regionu v informačním pavilónu národních parků Šumavy a sousedního Bavorského lesa. Zpět na Kvildu opět po asfaltu - 7 km. (V letních měsících jezdí na zpáteční trase Zelené autobusy.)

 

Okruh kolem Jezerní slati

Kvilda-2

 logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Jezerní-slať-V-HošekKvilda leží v nadmořské výšce 1 065 m, a tím se stává nejvýše položenou obcí v ČR. Šumavské pláně jsou významnou pramennou oblastí mnoha českých potoků a řek. Místním specifikem je navíc nepropustné podloží a zvýšené množství srážek - to jsou důvody, které zde vedly ke vzniku rozsáhlých rašelinišť.

Tři kilometry od Kvildy dojdeme po dřevěném chodníku do středu Jezerní slati. Drsné podmínky dokládá zde i nejnižší naměřená teplota - a to -41,6 °C (1987). Malebné horské vesnice reprezentují Horská Kvilda a Filipova Huť (zelená TZT). Zpět na Kvildu po žluté TZT. 

 

Na Staré Hutě a okruhem zpět

Kvilda-3

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Kvilda-u-Tremlů-D-ZývalováZ Vilémova, nejmalebnější části Kvildy, vede cesta přes hluboce zaříznuté údolí říčky Olšinky až na rozcestí Na Starých Hutích (žlutá TZT). Pokračujeme dále tmavými smrčinami, které jsou typické pro celou Šumavu, snad proto, že smrk nejlépe odolává zdejšímu chladnému a vlhkému klimatu.

Projdeme areálem unikátního návštěvnického centra s výběhy pro jeleny (otevřeno od roku 2015). Na veřejnou silnici přijdeme v místě zvaném U Tremlů (obnovená boží muka) a na Kvildu je to, co by kamenem dohodil.

 
 
  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout