Tipy na výlety

Výlety ze Srní

Na okraji Šumavských plání, tam, kde začínají příkře padat do hlubokého údolí Vydry a kaňonu Křemelné, leží Srní. Z údolí Otavy se tam vystoupá několika serpentýnami, ale dále se již pohybujete na všechny strany mnohem snadněji. Klenotem uprostřed vsi je kostel nejsvětější Trojice, který je k ochraně proti povětrnosti dle šumavských zvyklostí pobit šindelem. Srní je křižovatkou cest a střediskovou obcí s řadou služeb.

Srní-situace

 

Okolí Srní se často nazývá Klostermannův kraj, neboť zde měl své kořeny asi nejslavnější  šumavský spisovatel Karel Klostermann, odsud také čerpal inspiraci a umisťoval sem děj svých románů či povídek (např. V ráji šumavském).

Malebným lesem vede z Rokyty do Srní  Klostermannova stezka. Vysoko nad údolím Otavy najdete dechberoucí Klostermannovu vyhlídku. Dále tu najdete Klostermannovu chatu a dost možná v blízké budoucnosti i Klostermannovo muzeum.


 

Hauswaldská kaple

Srní-1

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři logo-rodiny

Hausw.-kaple-L.DvořákováNedaleko od Srní (2,5 km po modré TZT) byla v roce 1820 v lese nad kanálem postavena kaplička. Důvodem byla jak zázračná zjevení, tak pramen léčivé vody. Kaple byla v době totality zbourána a tradice poutí přerušena. Až v roce 2006 byl celý prostor pietně upraven a lidé si zde opět mohou nabrat „zázračnou" vodu. (Prý účinkuje zejména na potíže se zrakem.)

V obnovených „šumavských Lurdech", jak se kapli přezdívá, se vždy v srpnu opět koná slavná pouť. Pěší turisté se mohou celoročně projít po naučné stezce okolo Kostelního vrchu (5 km). Návrat do Srní nebo na parkoviště Mechov.

 

Vchynicko-tetovský plavební kanál

Srní-2

 logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři logo-vozíčkáři logo-rodiny

Vchynicko-T-kanál-S.ŠůnaVodní kanál byl postaven před asi 200 lety k dopravě dřeva z rozsáhlých doposud nedotčených lesů nad Modravou. Obcházel nesplavný úsek řeky Vydry. (Navržená alternativa - vystřílet balvany v korytě Vydry - nebyl pro vysoké náklady realizován. Naštěstí!) Kanál začíná u rechlí, hradlového mostu na Vydře, kde se původně dřevo zachycovalo a dále pouštělo po kanálu.

Naučná stezka podél kanálu vás dnes provede historií i přírodou kraje kolem Srní. Vedle 8 romantických kamenných mostků přes kanál se nabízí řada zajímavých zastavení a odboček (např. Rokyta - geologická expozice, info. středisko; Hauswaldská kaple - viz výše; vodní zámek aj. 

 

Povydří

Srní-3

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři logo-rodiny

Klostermannova-lávka-DSpisovatel Karel Klostermann popsal údolí Vydry jako „divokou rokli, neobydlenou pustinu nevšední krásy", a není výstižnějšího popisu. Ke zpřístupnění došlo poté v roce 1888 postavením cesty na pravém břehu řeky,po níž dnes vede úchvatná naučná stezka pro turisty. Začíná u Antýglu (parkoviště) a po 7 km ústí ven na Čeňkově Pile (přibližně uprostřed je možnost občerstvení v historické Turnerově chatě, kde je také doma slavný Vydrýsek).

Zlatavě hnědá voda pramenící v rašeliništích a obří balvany vytvářejí nezapomenutelné scenérie Povydří.

 
 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout