Návrh klidových území Národního parku Šumava

Klidová území Národního parku Šumava jsou opatřením, kterým se na území národních parků reguluje pohyb návštěvníků.

Tato regulace je nutná především s ohledem na ochranu vzácných druhů živočichů a tam, kde se trvale vyskytují, hnízdí, vyvádějí mláďata, zimují, tedy tam, kde jsou nejcitlivější k rušení lidmi.

Aktuálně platná klidová území se rozprostírají na území bývalých 1. zón.

Při plánování výletů doporučujeme

... také portál mapy.cz, který pracuje s platnými turistickými a cyklistickými trasami a s platnými klidovými územími a s územím s omezeným vstupem na základě §64 zákona č. 114.

Vymezení území, kam byl vstup možný pouze po vyznačených stezkách, bylo stanoveno už při vyhlášení národního parku Šumava a to na zhruba 22 procentech území Národního parku Šumava. Důvody pro ochranu jsou pořád stejné – snažíme se chránit rašeliniště před zničením sešlapáním a erozí, stále ještě přežívají druhy jako tetřev a tetřívek, je potřeba chránit lovecká teritoria rysích matek, která tu úspěšně vyvádí mláďata. K těmto ohroženým druhům zvířat se za těch 30 let přidaly i další, které potřebují ochranu a kterým se na území Šumavy daří – například jeřáb, perlorodka a sokol.

Návrh klidových území na Šumavě otevírá bezmála tři tisíce hektarů území, které jsou doposud nepřístupné, nebo je možné jimi projít jen po vyznačených stezkách. Návštěvníci tak budou moci detailně poznávat jejich jedinečnost.

Mezi nově zpřístupněné oblasti patří např. Žďárské slatě, Častá. Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody – severské tajgy uprostřed Evropy. Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům.

Další celé velké území mezi Kvildou a Strážným se prakticky bez omezení také nově otevírá turistům. V této části národního parku navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách.

Návštěvníkům se otevírá i možnost objevovat krásy severní části Stožecké skály, kam je v současnosti zakázaný vstup po celý rok. Území se bude chránit pouze v případě hnízdění.

S novým návrhem klidových území se zároveň zvyšuje podíl proznačených nebo vyhrazených cest.

Celkově se velikost klidového území zvyšuje ze současných 9002 ha na 12076 ha. Největší změna nastává v příhraniční části, jež navazuje na klidové území Národního parku Bavorský les, tedy v oblasti Mokrůvek, Modravských slatí a Poledníku, kde žije jedna z největších populací tetřeva hlušce na Šumavě.

Větší část tohoto území je dnes nepřístupná kvůli existenci ostrůvků prvních zón, které na sebe nenavazují, a území je tak neprostupné. Toto území v návrhu Správa sceluje do jednoho kompaktního celku.

S návrhem klidového území se můžete seznámit v mapě ZDE: 

geoportal.npsumava.cz/mapa/klidove-uzemi-25082023 (leden 2024)

 

Pozn.: V geoportálu ve skupině vrstev Hranice chráněných území a OP najdete vrstvu Klidové území (dříve I. zóna) –  v mapách KČT do roku 2020 označovaná jako „I. zóna NP“.

Nedílnou součástí návrhu jsou také podrobná odůvodnění jednotlivých klidových území:

 


Pokud máte jakýkoli dotaz k problematice klidových zón, návrh nebo komentář, můžete nám je poslat na e-mail: klidovky@npsumava.cz.

Tiskovou zprávu k tématu ze dne 27.2.2019 najdete ZDE.

Skip to content