Srdcem lesní divočiny

Zkratka vycházky v e-shopu: Ž2

Snad proto, že jsou Ždánidla (1 309 m) ve stínu hraničních hor jako Poledníku a Plesné nad jezerem Laka, tak nepatří mezi vyhledávané vrcholy. Výstup na Ždanidla vede stupněm horských bučin, které jsou zachované pouze místně mezi nepůvodními smrkovými porosty.

Jejich vzhled se navíc značně proměnil po orkánu Kyrill, který se přehnal přes šumavské hřbety v lednu 2007. I tak zde nalezneme řadu vzácných mechorostů a lišejníků. Některé druhy rostlin zas dodnes prozrazují původní bučiny - např. věsenka nachová nebo kokořík přeslenatý.

Značné časti „cesty" jsou místy obtížně schůdné, neboť divokost přírody nezná hranic. Odkazem na tisíciletou historii území je prastará Vintířova stezka, kterou mineme cestou na Gsenget nebo na druhé trase na Formbergu. Z mladší historie nám zůstaly zachovány hraniční kameny z Josefínského vytyčování hranic, tj. z roku 1772, anebo pozůstatky po sklářském osídlení na Hůrce. Přes brody, lesem i po zarůstajících lesních průsecích se návrátíme do Prášil, které také svého času byly odsouzeny k zániku!
 

Praktické informace

Termíny 2019:      28.7.     11.8.   

 

Popis trasy: Prášily - Ždánidla - Dřevěná hůl - Laka - Hůrka - Pašerácká cesta - Formberg - Prášily
Sraz: 9:15 (do cca 17:00)
Délka: cca 17 km (cca 8 h)

 

Začátek: Prášily (parkoviště v centru obce)
Sraz: 9:15 hod.
GPS 49°6'20.053"N, 13°22'44.203"E

mapy.cz

Konec - Prášily v cca 17:00
Délka tras: cca 18 km (cca 8 hodin)

Počet účastníků - maximálně 11 osob

Fyzická náročnost: VYSOKÁ, značné převýšení, místně prudké stoupání a klesání, chůze skrz lesní porost, po kamenech, přelézání padlých kmenů, nerovný povrch.

Vybavení s sebou: pevná obuv, vhodné oblečení (Vycházka se koná za každého počasí! V horách se může rychle změnit počasí.), pití a jídlo (celodenní výlet!), případně turistická hůl, repelent, fotoaparát, dalekohled.

Vycházka se koná za každého počasí!

Účast na vycházce je na vlastní nebezpečí.

 

Fotogalerie
  • zdanidla
  • zdanidla
  • zdanidla
  • zdanidla
    • Facebook
    • Poslat emailem
    • Vytisknout