Tipy na výlety

Výlety ze Stožce

Do Stožce vede jediná veřejná cesta, a tak by se dalo říci, že si tam dávají lišky dobrou noc, ale klid a ticho dělají z tohoto koutu Šumavy vyhledávanou destinaci. Dostanete se sem vlakem (např. od Českého Krumlova, Prachatic). Do Stožce vedou všechny typy značených tras - turistické, cyklotrasy (16 km Vltavské cesty je označováno jako nejkrásnější in-linová dráha v ČR), hipostezka a „bílá stopa" pro lyžaře v zimě!

Stožec-situace

 

Údolí Vltavy (Stožcem protéká Studená Vltava) je jedním z mála míst, kde se řeka klikatí dle svého přání. I proto zdejší voda patří mezi nejčistší v ČR (nejlépe to můžete vnímat při splouvání na kánoi ze Soumarského Mostu.)

V kraji na Trojmezí můžete nalézt jak nejvyšší vrchol Šumavy - Plechý (1 378 m n. m.) s pralesy, tak rozlehlou  opuštěnou kulturní krajinu s pozůstatky bývalých vesnic. Nachází se zde vodácký kemp, ale také pro další návštěvníky může být S. M. výchozím bodem za poznáním národního parku.

 


Stožecká kaple

Soumarský-Most-2

 
 logo-pěšílogo-cykliste
logo-lyžaři
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Stožecká kaple

Lesní kapli pod Stožeckou skálou znají dobře návštěvníci jižní části Šumavy. K jejímu věhlasu určitě přispěly pověsti o ní. Kaple stojí u pramene léčivé vody, která již  v 17. stol. zázračně vrátila zrak slepému kováři Jakubu Klauserovi z Volar.

První zděná kaple Panny Marie zde byla postavena v roce 1804. Jejím symbolem se stala Madona s růží - na obraze v kapli. Zchátralá stavba byla obnovena v roce 1988 a vysvěcena 1990. Tradiční pouť s rodáky se zde koná v srpnu. Od kaple můžeme vystoupat na Stožeckou skálu (pozor - v období hnízdění sokola uzavřeno!).

Zpět do Stožce se vrátíme po modré TZT, zkratkou po lávce přes Studenou Vltavu a po Vltavské cestě.

 

Medvědí stezka

Stožec-2

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Medvědí-stezka

Nejstarší naučná stezka na Šumavě byla vyznačena roku 1965. Tato stezka nedělá  okruh, ale vhodně můžeme využít vlak ze Stožce do zastávky Ovesná (u Nové Pece) a nazpět se již vrátit po svých.

Ve druhé části trasy mineme tzv. Medvědí kámen, památku posledního šumavského medvěda (zastřelen zde v roce 1856). Hlavní část Medvědí stezky prochází unikátním žulovým skalním městem na svazích hory Perník. Nerovnoměrným zvětráváním žuly zde vznikla řada bizarních tvarů, kterým turisté dali jména Soutěska lapků, Viklan, Dračí tlama, Hřib atd. Navíc půjdeme kolem Jeleního jezírka a tunelu na plavebním kanálu.

 

Na Trojmezí

Stožec-3

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Trojmezí-hřebenovka

Přechod hraničního hřebenu patří k nejnáročnějším, ale také nejkrásnějším trasám
na Šumavě. Vyrazit můžeme od vlaku v Novém Údolí (červená TZT), po celodenní túře však nezapomeňte naplánovat vlakový spoj z Nové Pece nazpět.

Nejnáročnější výstup vede po hranici na bájemi opředený Třístoličník, kde údajně vládci rokovali o osudu svých zemí. Vcelku nenáročné je putování po hřebeni - jen mírně nahoru a dolů.

Na vlastní oči můžete vnímat rozdíl mezi lesem, kde vývoj určují přírodní zákony (= v Národním parku Šumava) a hospodářským lesem (= v Rakousku). Díky nezměrné síle přírody je samovolná obnova lesa po ničivé vichřici i napadení kůrovcem stále patrnější. Vítězství přírody se ukazuje i při sestupu z Plechého kolem Stifterova pomníku k Plešnému jezeru.

 

 

 
  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout