Tipy na výlety

Výlety ze Soumarského Mostu

Soumarský Most je místo zmiňované již před tisícem let jako významné (vlastně spíš nebezpečné) místo na obchodní solné cestě, tzv. Zlaté stezce. Právě zde musely obchodní karavany překonat „divokou vodu", dnešní Vltavu. Historický most byl naposledy přestavěn do železobetonové silniční podoby bez vazby na historii. Dnes vás sem pohodlně přiveze i vlak a cyklisté, turisté, ba dokonce lyžaři sem dorazí po značených trasách!

Soumarský-Most-situace


Nejživěji je na Soumarském Mostu v letní sezóně, neboť se odtud splouvá na kánoi asi nejkrásnější úsek meandrující Vltavy. Unikátní vodní společenstva vyžadují jistá pravidla: dostatečnou výšku hladiny, omezený počet lodí, splouvání s průvodcem (vše podrobně na místě i na www.npsumava.cz).

Nachází se zde vodácký kemp, ale také pro další návštěvníky může být S. M.
výchozím bodem za poznáním národního parku.

 

 


Soumarské rašeliniště

Soumarský-Most-1

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Soumarské-rašeliništěNa Soumarském Mostě na levém břehu Vltavy stojí vstupní brána na unikátní stezku revitalizovaným rašeliništěm. Provede vás po ní skřítek Rašeliníček. Každého návštěvníka uchvátí na stezce vitalita šumavské přírody a jen těžko lze poznat, že do roku 1998 se zde rašelina těžila průmyslově.

Zvýšení hladiny podzemní vody umožnilo návrat rašeliníků na zamokřená místa, nárůst suchopýrů po celé ploše a postupný příchod živočichů žijících jen na rašeliništi! Vše si prohlédneme zblízka z povalového chodníku nebo přímo při chůzi po rašelině.

Nadhled získáme z vyhlídkové věže na konci stezky - výška 10 m. Návrat podél Vltavy (zelená TZT), kde mineme několik předválečných bunkrů, tzv. řopíků.

Stožecká kaple

Soumarský-Most-2

 
 logo-pěšílogo-cykliste
logo-lyžaři
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Stožecká kaple

Lesní kapli pod Stožeckou skálou znají dobře návštěvníci jižní části Šumavy. Stojí u pramene léčivé vody, kde dle pověsti byl slepému kováři Jakubu Klauserovi zázračně navrácen zrak. První zděná kaple Panny Marie zde byla postavena v roce 1804. Symbolem se stala Madona s růží. Zchátralá kaple byla obnovena v roce 1988, vysvěcena 1990. Tradiční pouť se zde koná v polovině srpna.

Od kaple můžeme vystoupat ještě na Stožeckou skálu nad ní. Zpět do Stožce se vrátíme po modré TZT.

 

Boubínský prales

Soumarský-Most-3

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Boubínský-prales

Světoznámý Boubínský prales si turisté mohou prohlédnout nejlépe při příchodu od Idiny Pily - informační středisko otevřeno květen - říjen. Cesta nás nejprve přivede k Boubínskému jezírku. Kolem oploceného jádra pralesa vede naučná stezka - 4 km.

K vidění jsou mnohé typické fenomény pralesa: chůdové kořeny (vzniklé uchycením mladého stromku na padlém kmeni jeho stromového předka, který se časem doslova rozpadne, až zmizí dočista), obrovské smrky vysoké přes 50 m a staré i 500 let; vyvrácené kmeny, stojící suché stromy a především rozmanité formy života - hub, mechů, rostlin, ale i hmyzu, ptáků atd.

 
 
 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout