Tipy na výlety

Výlety z Kašperských Hor

Kašperské Hory se zapsaly do dějin především jako královské horní město uprostřed zlatorudného revíru. Původní název Reichenstein znamená „bohatý kámen". I dnes se může teoreticky propadnout kus země v lese, který byl poddolován již ve středověku. Mohlo by se zdát, že obsah zlata v podloží je i dnes magnetem pro turisty, pro které jsou „Kašperky" skvělým východiskem za divokou přírodou i unikátní historií Šumavy.

Kasperky-situace


Historické centrum kolem náměstí nabízí celou řadu zajímavostí. Radnice se třemi štíty v barokním slohu ukrývá mj. informační středisko. U kostela sv. Markéty naleznete středověké mlecí kameny z mlýnů křemene a za ním stojí tzv. kohoutí kříž. Nejen o historii se nejvíce dozvíte v Muzeu Šumavy.

O někdejší slávě svědčí existence dalších dvou kostelů: Panny Marie Sněžné a gotického hornického kostela sv. Mikuláše.

 

 

 


Na hrad Kašperk

Kasperky-1

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

KašperkDominantou celého širého kraje je hrad Kašperk. Skalní vrchol, na kterém byl před 650 lety vystavěn, býval (nebo vlivem stavby hradu se stal?) holý. Kašperk nechal postavit „Otec vlasti" Kartel IV. k ochraně zlatodolů, aby hlídal obchod na solné stezce, tzv. Zlaté cestě a v neposlední řadě střežil zemskou hranici ležící v blízkém šumavském Pomezním hvozdu.

Vyrazíme z náměstí (zelená TZT) a po překonání údolí stoupáme na nejvýše položený královský hrad v Čechách (920 m n. m.). Na každém prohlídkovém okruhu se podíváme z jedné ze strážních věží na svět s nadhledem. Roku 1616 koupilo chátrající hrad město Kašperské Hory, které ho udržuje ve stavu obdivované zříceniny dodnes. Do města se vrátíme zpět např. po modré TZT.

Za zlatem

Kasperky-2

 
 logo-pěšílogo-cykliste
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny

AmálkaKvůli zlatu se zde usadili lidé před mnoha staletími a kvůli tomuto blyštivému kovu sem dnes přijíždějí i turisté. Po stopách zlatokopů se vydáme z města na jih (zelená TZT) do Amálina údolí, kterým protéká, jak jinak, Zlatý potok. I kolem cesty vidíme vstupy do podzemí. Dnes mají středověké štoly kvůli naší bezpečnosti většinou mříž, která zároveň chrání netopýry, kteří jsou častými obyvateli těchto „jeskyní".

Než dorazíme k vratům do štoly Naděje, můžeme si prohlédnout expozici v místní seismické
stanici (nutno domluvit předem) a stádo zubrů v ohradě. Výstupem přes Liščí vrch (modrá TZT) s úchvatným výhledem se vrátíme do města zpět. (Trasa patří k městským vycházkovým okruhům „Cestou zlatokopů" - zelené značení.) 

Na Obří hrad

Kasperky-3

 
 logo-pěšílogo-cykliste-no
logo-lyžaři-no
logo-vozíčkáři-no
logo-rodiny-no

Obří-hradNedaleko Nicova, přímo z Popelné můžeme vystoupat na Obří hrad, nejvýše položené keltské hradiště v Čechách. Zavede nás tam naučná stezka „Keltové na Šumavě". Laik by po dvou a půl tisících letech na tomto kamenném a zalesněném vrchu těžko hledal lidské sídliště.

Archeologové byli úspěšnější a nalezli zde dvojité kamenné hradby s ústřední akropolí. Příroda vytvořila vstupní skalní bránu a snad jen dílem náhody je „kamenný stůl". Kromě stop historie nabízí Obří hrad zajímavé výhledy. (Dalším nejbližším keltským hradištěm je Sedlo u Albrechtic, které je mnohem známější svou rozhlednou.)

 
 

 

 


 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout