Tipy na výlety

Výlety z Borových Lad

Jako „lada" se označovala neúrodná území se sporou vegetací a kvůli příliš zamokřenému terénu i s velmi tvrdými podmínkami pro život. Dodnes se v této části Šumavy nachází celé řada „Lad". Největšími a nejznámějšími jsou Borová Lada, která dnes nabízejí četným návštěvníkům mnohé včetně stále se zlepšujícího zázemí. Zde na kraji Šumavských plání si můžete vybrat z pestré škály cílů z dílny přírody.
B-Lada-situace

 

Vedle zajímavých přírodních cílů můžeme v Borových Ladech vyrazit i za řadou kulturních památek. Přímo u silnice z Borových Lad byla v roce 2006 obnovena původní kaple sv. Anny, naproti níž stoupá na pahorek křížová cesta.

Nejbližší kostel stával v nedalekém Novém Světě, který byl ovšem po II. světové válce rovněž zbořen. Dnes je toto místo pietně upraveno i s původním hřbitovem a také nevěřící zde pocítí genia loci.


 

 

Kolem Chalupské slati

B-Lada-1

 logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři logo-vozíčkáři logo-rodiny

Chalupská-slať-H-CimburkováV Chalupské slati se rozkládá největší rašelinné jezírko v Čechách - 1,2 ha! Skýtá jeden z nejkrásnějších pohledů na šumavské slatě vůbec. Vyrazíme z parkoviště ve Svinných Ladech. Po chvíli se připojíme na dřevěný chodníček, který nás dovede do srdce slati - 310 m a bez bariér!

Jezírko zůstává pro nás „bezedné", protože mocnost rašeliny je zde až 7 m. Těžba rašeliny se v 19. století naštěstí zastavila před jezírkem, a to je výborné nejen pro vzácné rostliny kyhanku, rosnatku aj., ale i pro všechny návštěvníky.

V informačním středisku se dozvíme vše o obyvatelích rašelinišť, interaktivní expozice je určena také zrakově postiženým. Můžeme se vydat na túru kolem celé slati (zelená TZT) a přes Šindlov a Nový Svět se vrátit zpět do Borových Lad

 

Na Knížecí Pláně

B-Lada-2

 logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři logo-vozíčkáři-no logo-rodiny

Knížecí-Pláně-Š-RosenkranzBlízká hranice se „západním" Německem zasáhla do osudu mnoha šumavských vesnic. Po žluté TZT se vydáme na Knížecí Pláně, které měly úžasnou polohu na náhorní rovině, ale po 2. světové válce byly také smeteny z povrchu zemského. Někdejší obyvatele Šumavy připomíná pouze hřbitov a zarostlá hromada suti, která bývala kostelem sv. Jana Křtitele.

Pláň bez lesa křižují četné kamenné tarasy, dříve hranice mezi pozemky, dnes domov živočichů i základna šíření stromů a keřů. Kdo se nabaží výhledem a doslova hmatatelnou atmosférou místa, může pokračovat za dalšími cíli, nebo se vrátit po silnici zpět do Borových Lad

 

Naučná stezka - Les

B-Lada-3

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

NS-Les-Š-Rosenkranz

Procházka světem lesa plného života. Pod stromy, na nich i v nich jako v jednotlivých patrech mrakodrapů nacházejí domov různorodí byvatelé.

Na informačních panelech uvnitř lesa se o nich dozvíte mnoho zajímavého. Nemělo by se vám pak stát, že "pro samé stromy neuvidíte les".

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je datel černý - typický obyvatel přírodního lesa.

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout