Tipy na výlety

Výlety z Hartmanic

Tam, kde začínají Šumavské pláně příkře padat dolů, na úbočí hory Hamižné se rozkládají Hartmanice a ještě výše se podél staré cesty táhne osada Dobrá Voda. Na jih lze vyrazit za přírodními krásami Národního parku Šumava. V podhůří začíná kraj tzv. ovesných baronů se zachovalými památkami a tradicemi - např. vodní mlýn Žežulka v údolí Pstružného potoka (v Pekelském údolí). Pestrá nabídka pro turisty a cyklisty.

Hartmanice-situace Do kraje kolem dnešních Hartmanic se již před tisícem let uchýlil mnich Vintíř, který je uváděn jako první Šumavák, u něhož známe přesný původ a jméno (původem duryňský hrabě, uváděn jako Gunther z Niederaltaichu, asi 955-1045). Dnes jeho život připomíná Vintířova stezka přicházející na Šumavu přes Gsenget u Prášil a vedoucí přes horu Březník s Vintířovou skálou, dále na Mouřenec a odtud až do břevnovského kláštera v Praze.

Dnes tímto krajem prochází poutní stezka Via Nova.


 

 

Na Vintířovu skálu

Hartmanice-1 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

kostel-Sv.Vintíře-S-ŠůnaVýchodiskem bude Dobrá Voda, kde doporučujeme navštívit kostel sv. Vintíře s unikátním skleněným oltářem. Vstup do něj je spojen s prohlídkou židovského Muzea Dr. Šimona Adlera. Vycházka na Vintířovu skálu vede přes Pustinu (modrá TZT) a pak lesem (zelená TZT). Od obnovené kaple sv. Vintíře vystoupáme po schodech tesaných ve skále na vrchol.

Před námi se otevře daleký výhled a někde pod námi zůstává jeskyně, ve které již před tisícem let přebýval dle legendy mnich Vintíř. Jeskyni dodnes nikdo nenašel, ale cestu zpět najdeme snadno - zelená TZT přes Rovinu

 

Kolem hory Křemelné

Hartmanice-2 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Zadní-Paště-K-MálováVýchodiskem může být Dobrá Voda nebo blízká parkoviště (Rovina nebo P pod Dobrou Vodou). Zpočátku po asfaltové cestě (modrá TZT) přes les do bývalých Stodůlek - cedule varující před nevybuchlou municí odkazují na nedávnou historii, zarostlé zbytky domů jsou starší.

Cestou nad kaňonem Křemelné (zelená TZT) narazíme na první mýtině na Zadní Paště s opravenou kaplí sv. Martina, následují Prostřední a nakonec Přední Paště (opravená kaple Panny Marie). Dřevěná šipka nás zavede ke kouzelné kapličce u štol. Cestou na Velký Babylon nám kromě namáhavého stoupání vezme dech úžasný výhled.

 

K Prášilskému jezeru na Poledník

Hartmanice-3 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Prášilské-jez-M-ČubanPřímo z Prášil nebo z parkoviště Slunečná vyrazíme (po červené TZT) k Prášilskému jezeru, které za morénou vytvořil ledovec asi před 10 tisíci lety. Zdatní turisté pokračují až na vrchol Poledníku s rozhlednou. Shůry potěší výhled na ten „Boží svět", při stoupání po schodech výstava k historii této původně vojenské věže.

Naučná stezka „Polom v horské smrčině" pod věží Vás přesvědčí o nezkrotné síle přírody! Návrat po zelené TZT - POZOR trasa Poledník-Gsenget je otevřena jen 15. 7.-15. 11. (Výhodou může být nouzové nocoviště pod věží na Poledníku.)

 
 

 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout