Tipy na výlety

Výlety z Prášil

Prášily byly svého času určeny k demolici, ale po pádu „železné opony" a založení Národního parku Šumava se automaticky staly centrem turistiky v západní části Šumavy. Do této malé obce vede jedna silnice, ale celá řada turistických tras a prochází jí cyklistická magistrála (cyklostezka č.
33) protínající celý NP Šumava od Železné Rudy až k Lipnu na jihu.

Výlety-z-Prášil-situace

 

V okolí Prášil nalezneme divoké lesy i rozsáhlé sukcesní (samovolně se vyvíjející) plochy, které jsou domovem mnoha druhů zvířat i rostlin - často přísně chráněných. Pravými klenoty zůstávají ledovcová jezera.

Může se nám stát, že po celý den nepotkáme na stezce jediného turistu (zvláště na podzim či na jaře), opakem je rozhledna Poledník, protože tam musí každý. Při toulání tímto zapomenutým krajem nezapomeňte na to, že po cestě nebývá možnost občerstvení.

 


Z Prášil k jezeru Laka

Prášily-4

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

j-Laka---P.KavaleZa zurčení Prášilského potoka (červená TZT) dojdeme na Gsenget. Přes horské sedélko Zlatý stoleček, kde si pašeráci měli předávat paš, dorazíme k jezeru Laka s plovoucími ostrůvky na hladině. Jde o nejmenší, nejmělčí a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě - 2,5 ha, h = 3,9 m, 1 090 m n. m.

Podél Jezerního potoka sejdeme na Hůrku se hřbitovní kaplí rodiny Abelů a zvonem smíření a nedávno pietně upravenými základy kostela sv. Vincence. Směrem na Vysoké Lávky (žlutá TZT) a Formberg (zelená TZT) se skrz lesy navrátíme do Prášil.


Pozor: Cesta Gsenget-Laka je uzavřena 15. 3.-15. 7. z důvodu hnízdění tetřeva hlušce!

 

 

K Prášilskému jezeru a na Poledník

Prášily-5

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

z-Poledniku-ŠRosenkranzPřímo z Prášil nebo z parkoviště Slunečná vyrazíme (po červené TZT) k Prášilskému jezeru, které vytvořil ledovec asi před 10 tisíci lety. Zdatnější turisté vyšplhají až na vrchol Poledníku s 37 m vysokou rozhlednou. Odměnou Vám bude úchvatný panoramatický výhled.

Naučná stezka "Polom v horské smrčině“ dokazuje vitalitu přírody! Návrat po zelené TZT – POZOR, trasa Poledník–Gsenget je otevřena jen 15. 7. –15. 11.

(Pozn.: Na Poledníku můžete legálně 1 noc přenocovat v tzv. nouzovém nocovišti.)

 

Na Stodůlky - za zaniklými obcemi

Prášily-6

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Stodůlky---J.SchafhauserZ parkoviště Velký Bor sejdeme do kaňonu Křemelné (modrá TZT), a pak již stoupáme po
úpatí hory Křemelné. Zde se rozkládaly Stodůlky - katastrem svého času po Praze největší obec
v Čechách, i když sotva 2 000 obyvatel! Pozdější vojenské cvičiště (v letech 1952-1991) vystřídala vše osvobozující přírodní sukcese. Dále přijdeme do Zadních Paští (s obnovenou kaplí sv. Martina), pak do Prostředních a nakonec do Předních Paští (kaple Panny Marie).

Po neznačené cestě vystoupáme k Velkému Babylonu s „výhledem za milion"! Po čase začne asfalt a vlevo (po modré TZT) se vrátíme okruhem přes Stodůlky zpět na výchozí parkoviště.

 
 

 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout