Tipy na výlety

Výlety mezi Železnou Rudou a Prášily

Rušný pohyb v Železné Rudě je v ostrém kontrastu s poklidně plynoucím časem v západní části Národního parku Šumava. Mimo hlavní komunikaci vás ihned pohltí jakoby nekonečné lesy a pusté pláně na místech někdejších osad. Prášily i Železná Ruda jsou zároveň dobrými východisky pro lyžařské výpravy v zimě. Za rozsáhlým a dnes turisty obdivovaným územím stojí nepřístupnost tohoto prostoru v době „studené války".

Prášily---situace

 

Šumavské pláně jsou vedle unikátní přírody jedinečné i vhodným terénem pro cyklisty v létě a lyžaře v zimě - pouze pozvolná klesání a stoupání. Výjimkou je putování po hraničním hřebenu (Polom, 1 295 m n. m.) určeném zdatným turistům.

Na parkovišti Gerlova Huť začíná cyklistická
magistrála (cyklostezka č. 33) protínající celý NP Šumava. Kromě hraničního přechodu v Alžbětíně jsou tu další celoroční i sezónní hraniční přechody do NP Bavorský les.


 

Přes Polom k jezeru Laka

Prášily-1

 logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

pohled-k-Polomu-P.HubenýZe Železné Rudy se vydáme alejí na Debrník (zelená TZT). Na místě někdejšího zámečku sklářské rodiny Hafenbrädlů najdeme jen louku. Cesta odtud nekonečně stoupá na Polom (červená TZT). Ten dostál svému jménu - polom smrků po orkánu Kyrill v roce 2007 se začíná teprve zelenat.

Kousek níž odbočíme již k jezeru Laka. Je to nejmenší, nejmělčí a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě - 2,5 ha, h = 3,9 m, 1 090 m n. m. Zpět scházíme přes zaniklou sklářskou osadu Hůrka do Nové Hůrky a autobusem návrat do Železné Rudy.

 

Z Prášil k Lace

Prášily-2

 logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Laka-jez--M.ČubanZa zurčení Prášilského potoka (červená TZT) dojdeme na Gsenget. Přes horské sedélko Zlatý stoleček, kde si pašeráci měli předávat paš, dorazíme k jezeru Laka s plovoucími ostrůvky na hladině, které prý za několik set let zcela zaroste. Podél Jezerního potoka sejdeme na Hůrku se hřbitovní kaplí rodiny Abelů a zvonem smíření a nedávno pietně upravenými základy kostela sv. Vincence. Směrem na Vysoké Lávky (žlutá TZT) a Formberg (zelená TZT) se skrz lesy navrátíme do Prášil.
Pozor: Cesta Gsenget-Laka je uzavřena 15. 3.-15. 7. z důvodu hnízdění tetřeva hlušce!

 

Zhůří na Keplích

Prášily-3

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny

Zhůří-M.ValentaZ parkoviště Stará Huť (zelená TZT) k bývalé vesnici Zhůří, která se rozkládala nad meandry mladé Křemelné. Dnes tu stojí nová kaple Nejsvětější trojice, pomník americkým vojákům padlým zde při osvobozování Šumavy a vyrůstá tu kříž smíření. Umrlčí prkna odkazují na dávnou tradici, kdy se v čase zmrzlé země zesnulý uložil do podkroví na prkno.

Z Hadího vrchu se otevírá výhled na šumavské panorama. Dále pokračujeme na Keply - i tam stávala kdysi slavná královácká rychta, kterou dnes nic nepřipomíná. Klid a mír.

 
  

 


  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout