Tipy na výlety

Na výlet ze Železné Rudy

Železná Ruda je více než sto let známým centrem turistiky a jen o něco kratší dobu střediskem zimních sportů. Přijet sem můžete autem nebo po železnici. Dále do Německa a do sousedního Národního parku Bavorský les vede silnice, železnice i stezka pro cyklisty a turisty. Hlavní hraniční přechod se nachází v nedalekém Alžbětíně, kde je významné informační středisko nejen Správy NP Šumava.

Zel-Ruda-situace

 

Území na severozápad od Železné Rudy se nazývá Královský hvozd a ukrývají se v něm pravé přírodní klenoty. Vedou k nim značené turistické trasy. Vzhledem ke značné výškové členitosti je zde jen omezený počet tras pro cyklisty.

V zimě se v okolí udržují běžecké trasy pro lyžaře a byly vyznačeny i tratě pro skitouring. Zavedou vás za unikátní přírodou a dalekými výhledy. Sjezdovky v lyžařských areálech nabízejí naopak adrenalin.

 

 


Černé jezero a Čertovo jezero

Zel-Ruda-1

 
 trasa vhodná pro pěšílogo-cykliste-no
trasa vhodná pro lyžaře
trasa není vhodná pro vozíčkáře
trasa vhodná pro rodiny s dětmi

Černé-jezero---P.Hubený Nejznámější ledovcová jezera na Šumavě, která zvládnete navštívit při jednom výletě - středně náročném 8 km okruhu z parkoviště Špičácké sedlo (GPS 49°10'22.373"N, 13°13'32.768"E). Jezera leží v národní přírodní rezervaci, a proto se mimo značené trasy nechodí. (Živočichové si ve své odvěké domovině zaslouží prostě klid!)

Zajímavostí je, že mezi jezery prochází hlavní evropské rozvodí, a tak voda z Černého jezera teče do Severního moře, zatímco z Čertova jezera odtéká přes Dunaj do Černého moře. Od roku 2014 můžete navíc v létě (15. 6.-15. 9.) udělat odbočku k rozhledně na vrcholu Špičáku (1 202 m), pouze 1,5 km navíc.

 

Bílá strž, Ostrý

Zel-Ruda-2  logo-pěšílogo-cyklistelogo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Ostrý---P.Hubený Bílá strž je nejvyšším vodopádem na Šumavě. Kaskády na Bílém potoce mají celkovou výšku 14 m. Přijdete sem od Špičáckého sedla (GPS 49°10'22.373"N, 13°13'32.768"E) kolem Černého jezera. Zdatní turisté mohou pokračovat dále na Stateček (dříve i restaurace, dnes dřevěný přístřešek s posezením) a vyšplhat až na vrchol Ostrý - 1 293 m n. m. Na skalnatém vrcholu se nalézá vyhlídka a bavorská turistická chata z roku 1897.

Po sestupu do horského sedélka můžete zdolat i Malý Ostrý (1 266 m). (Podle siluety se dvojhroté hoře někdy říká „Prsa Matky Boží".) Sestoupat můžete např. do Hojsovy Stráže, odkud se vlakem svezete zpět. Vlaky se vůbec hodí při plánování výletů ze Železné Rudy

 

Pancíř - Můstek - Prenet

Zel-Ruda-3

 logo-pěšílogo-cykliste-nologo-lyžaři-no logo-vozíčkáři-no logo-rodiny-no

Pancíř---V.Kunc Na sever od Železné Rudy můžete navštívit hned tři majestátní šumavské vrcholy. Cesta pro pěší s vysokou náročností začíná přímo ve městě (modrá TZT),nebo můžete využít sedačkovou lanovku z osady Špičák, která vede až na Pancíř.

Chata Pancíř s rozhlednou z roku 1923 nabízí panoramatický výhled. Směrem na jih horizont vyplňuje homole Velkého Javoru (1 456 m) - nejvyšší vrchol celého pohoří Šumavy na obou stranách hranice.

Dále můžeme pokračovat po hřebenech: Můstek, Velký Prenet, Malý Prenet s dalekými výhledy. Odtud již sestoupíme dolů, např. do Hojsovy Stráže (návrat zpět vlakem).

 
 

 

 

 

 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout