Otázky a odpovědi

Jaká jsou šumavská "nej"?

Národní park Šumava vznikl v roce 1991 a stal se největším národním parkem v České republice.

Nejvyšším vrcholem české části Šumavy je Plechý s nadmořskou výškou 1378 m.n.m. Na svazích Plechého rostl druhý nejstarší šumavský smrk, jehož výřezy si můžete prohlédnout v informačních střediscích NP Šumava. Ten nejstarší šumavský smrk pokáceli Schwarzenbergové roku 1866 u Želnavy.

Černé jezero je největším (18,4 ha), a nejhlubším (40,6 m) jezerem v České republice. Pojmenované je podle zdánlivě černé barvy hladiny, která vzniká odrazem hladiny černých lesů především z Jezerní stěny. Jinak je voda čirá. Samotná Jezerní stěna, která má výšku 320 metrů, je vymodelována ustupujícím ledovcem. Jezero leží nedaleko Železné Rudy.

Jezero Laka je nejvýše položeným jezerem v České republice a zároveň také nejmenším z osmi šumavských ledovcových jezer. Leží na svahu hory Plesná (Debrník 1337 m) poblíž hranice s Německem v nadmořské výšce 1.096 m. Oproti ostatním šumavským jezerům má největší sběrnou oblast vody. Jezero se od ostatních liší plovoucími rašelinovými ostrůvky.

Rozhledna Boubín leží ve výšce 1362 metrů n.m. a je nejvýše položenou rozhlednou v České republice. Rozhledna je vysoká 21 metrů a vede na ní 109 schodů. Stavba rozhledny trvala 5 měsíců a veškerý materiál na stavbu byl dopravován na vrchol ručně, lanovkou nebo koňmi. Z rozhledny je překrásný výhled na celou Šumavu a za dobré viditelnosti i na Alpy.  

Hrad Kašperk, ležící poblíž Kašperských Hor, je nejvýše položeným královským hradem v Čechách (886 metrů n.m.). Objekt, který založil roku 1356 Karel IV. k ochraně hranic, si dodnes uchoval neopakovatelnou atmosféru impozantního středověkého sídla. Hrad je krásnou dominantou Šumavy. K hradu vede několik turistických stezek, některé jsou svým terénem lehce zvládnutelné pro všechny.

Špičácký železniční tunel byl donedávna nejdelší v České republice. Tunel leží na trati č. 183 Plzeň - Železná Ruda mezi zastávkou Hojsova Stráž-Brčálník a stanicí Špičák. Délka činí úctyhodných 1747,2 metrů a byl postaven v letech 1874 - 1877. O prvenství ho však připravil nově vybudovaný jednokolejný Březenský tunel na Chomutovsku. Se svou délkou 1758 metrů je o 11 metrů delší než tunel pod Špičákem.

Nejchladnějších místem v České republice je Jezerní slať, ležící mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Nejnižší teplota -41,6 °C byla naměřena 30. 1. 1987. Průměrná roční teplota činí 2°C.

Březník patří mezi nejdeštivější místo nejen na Šumavě, ale i v celé České republice. Průměrné množství srážek je 1552 mm za rok, v nedaleké Modravě činí průměr 1337 mm. Absolutně nejvíce srážek spadlo na

Březníku v roce 1922 a to 2132 mm. Průměrný roční úhrn srážek v ČR činí 674 mm.

Kubova Huť je nejvýše položenou železniční stanicí v České republice, což dokládá pamětní deska v průčelí budovy. Nadmořská výška stanice je 990 metrů nad mořem.

Nejdelší česká řeka Vltava pramení na Šumavě pod Černou horou nedaleko obce Kvilda ve výšce 1172 m nad mořem. Délka jejího toku až po ústí do Labe u Mělníka je 430 km. Jméno Vltava nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy v přírodní rezervaci Mrtvý Luh nedaleko Volar. Teplá Vltava je považována za hlavní pramennou větev, Studená Vltava pramení v Bavorsku nedaleko obce Haidmühle.

Chalupská slať se může pochlubit hned několika nej. Je to největší rašelinné jezírko v České republice, také nejfotografovanější  a nejkrásnější slatinné jezírko Šumavy. Průměrná nadmořská výška je  910 m.n.m. Chalupská slať se nachází nedaleko obce Borová Lada.

Lipenská přehrada je největší umělá vodní nádrž na území České republiky s plochou 4850 ha a objemem 306 milionů m3.  Nadmořská výška je 726 metrů nad mořem, délka vzdutí 48 km. Přehrada byla vybudována v letech 1952 - 1959 z důvodu zabránění ničivých povodní.
 
V Novém Údolí je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici mezi Českou republikou a Německem. Spolek Pošumavská jižní dráha zde vybudoval v místě vedení bývalé mezinárodní tratě Volary - Pasov 105 metrů dlouhou železnici. V průběhu letní sezóny a příležitostně i mimo ni se návštěvníci mohou svézt replikou parní lokomotivy.

Další šumavskou raritou je přírodní rezervace Boubínský prales o rozloze 666,41 ha, která je nejstarší lesní rezervací v Evropě. V roce 1858 ji vyhlásil kníže Jan ze Schwarzenbergu na popud lesmistra Josefa Johna. Rozprostírá se na jihovýchodním úpatí hory Boubín a jsou zde k vidění  smrky a jedle staré  300 - 400 let.

Nejvýše položenou obcí v České republice je Kvilda. Starosta obce sedí v nadmořské výšce 1065 m.n.m.

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout