Otázky a odpovědi

Kde se točil Král Šumavy?

Film Král Šumavy se točil v roce 1958 převážně na Kvildě. Podoba obce se od té doby výrazně změnila. Dnes můžete z filmových záběrů celkem jistě poznat už jen kostel sv. Štěpána a obchod se smíšeným zbožím, ve kterém bydlela Jiřina Švorcová a který byl až po natáčení rozšířen o nízkou přístavbu současného obchodu.

Svou tvář zcela změnila hospoda U Krále Šumavy, dnešní hotel Šumava INN. Naopak téměř beze změn zůstal přiléhající obecní sál, ve kterém se točila taneční zábava. Zmizel dům, ve kterém byli ubytovaní pohraničníci (dnes zde stojí bytový dům čp. 1 a 2) i hostinec U pošty. Bohužel navždy zmizel i hřbitov u kostela, kde byla natočena dojemná scéna pohřbu jednoho z pohraničníků. V roce 1978 byl rozhodnutím Okresního národního výboru srovnán se zemí. Dnes je zde z později nalezených náhrobků vytvořené pietní místo.


Ne všechna místa, kde se natáčelo, byla reálná. Hamr, ve kterém byl zastřelen převaděč Kilián, byl postaven na řece Křemelné u Skelné pouze pro účely natáčení. Stejně tak nebezpečná rašeliniště byla pro natáčení upravena pyrotechniky, kteří v nich pomocí protitankových min vytvořili umělá jezírka. Ty si pak filmový štáb mohl podle potřeby napouštět (časopis Kino, 1959). V takové uměle vytvořené tůňce se odehrála i nejznámější scéna topení Jiřiny Švorcové….(časopis Šumava, leden 1994).

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout