Otázky a odpovědi

Rozhledny

Pancíř: z rozhledny v nadmořské výšce 1 214 m je výhled na západní část Šumavy s nejvyšší horou Velký Javor. Za jasného počasí lze vidět i vrcholky Alp v okolí Dachsteinu. Je součástí horské chaty Pancíř. Ze Špičáku vede na Pancíř sedačková lanovka s mezistanicí Hofmanky.

Poledník: rozhledna ležící na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 1 315 m u obce Prášily. Po otevření „železné opony“ byl původně vojenský objekt z velké části demolován, zbývající věž slouží po rekonstrukci jako rozhledna. Je otevřena od května do října, v interiéru věže bývají instalovány výstavy maleb, fotografií či dřevořezeb.

Svatobor: původní rozhledna i vrcholová chata z přelomu století byly  v roce 1935 přestavěny podle návrhu architekta Houry do dnešní podoby. Leží západně od Sušice v nadmořské výšce 845 m. Je vysoká 31,6 m  a poskytuje kruhový výhled na Šumavu i její předhůří.

Javorník: obec Javorník (1 065 m n. m.) se nachází nedaleko od Stach a v její bezprostřední blízkosti najdeme znovu otevřenou rozhlednu Karla Klostermanna. Původní kamenná 18,5 m vysoká věž byla postavena sušickým stavitelem Karlem Hourou v roce 1938. Postupem času okolní smrky věž přerostly a také její technický stav začal být neúnosný. Po dlouholetém úsilí se příznivcům vyhlídkové věže podařilo prosadit její zvýšení, takže mohla být v červenci 2003 znovu slavnostně otevřena.

Libín u Prachatic leží v nadmořské výšce 1 091 m a na jeho vrcholu stojí další kamenná rozhledna. Byla postavena v roce 1883 a dodnes se na jejím vzhledu nic nezměnilo. Při dobré viditelnosti umožňuje výhled nejen na město Prachatice a šumavské vrcholy, ale i na vzdálené Alpy.

Mezi nejnovější rozhledny patří dřevěná rozhledna na vrcholu Boubína, která byla postavena v období od července do listopadu 2004. Původně zde stával až do roku 1974 dřevěný triangulační bod s vyhlídkovou plošinou. Je z ní krásný kruhový výhled na Šumavu, její předhůří a Alpy.

Nejmladší šumavská rozhledna je na vrcholu Sedlo u Albrechtic. Otevřena byla v prosinci roku 2009 a poskytuje výhled především na šumavské vrcholky a hrad Kašperk.

Rozhlednu Knížecí stolec najdeme na stejnojmenné hoře v jihočeské části Šumavy, ve vojenském újezdu Boletice (dříve pro veřejnost nepřístupné území). Je nejvyšší horou podcelku Želnavská hornatina (1236 m). Rozhledna je dřevěná, 8 m vysoká a byla otevřena v roce 2012.

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout