Studená Vltava

Zkratka vycházky v e-shopu: StVl

Proti proudu podél Studené Vltavy budeme pozorovat dynamicky se vyvíjející a převážně přirozeně meandrující řeku. V Novém Údolí překonává státní hranici a pramení asi šest kilometrů odtamtud na úpatí majestátné hory Haidel v Bavorsku. Niva řeky poskytuje vhodné podmínky pro vytvoření údolních vrchovišť - navštívíme to nejzachovalejší na trase a tím je Spálený luh, který se řadí do rozsáhlého komplexu rašelinišť Vltavského luhu.

V druhé části pozvolna vystoupáme na od věku zalesněný vrchol hory Kamenné. Jde o komplex horských bučin, kde je bezpočet skalek a skalních výchozů, odkud je odvozen i název hory. Mezi četnými druhy bylin, i proto se tomuto typu bučin říká květnaté bučiny, se najdou např. pitulník horský, plicník tmavý, kyčelnice devítilistá a mnoho dalších.

K pestrosti biotopů na trase přispěje říčka Světlá, ke které sestoupáme při zpáteční cestě. V horském říčním korytu v průběhu dějin vznikly i tzv. Obří hrnce, které svědčí nejen o síle vody, ale celé přírody, která vytváří díla člověkem donekonečna obdivovaná.
 

Praktické informace

Termíny 2019:        18.7.   8.8.    22.8.      7.9.     

 

Začátek - sraz: 9.00 hodin, Stožec (parkoviště - naproti hotelu Pstruh)
Sraz: 9:00 hod.
GPS 48°51'32.218"N, 13°49'9.733"E
Mapa

Konec - Stožec v cca 16:00
Čas celkem cca 7 hodin

Trasa
Délka: cca 15 km


Popis: Stožec - Studená Vltava - Spálený luh - Světlá - Kamenná - Studená Vltava - Stožec

Fyzická náročnost: STŘEDNÍ, střední převýšení, místně prudké stoupání a klesání, chůze skrz lesní porost, po kamenech, přelézání padlých kmenů, nerovný povrch.


Počet účastníků - maximálně 11 osob.

Vybavení s sebou: pevná obuv, vhodné oblečení (Vycházka se koná za každého počasí! V horách se může rychle změnit počasí.), pití a jídlo (celodenní výlet!), případně turistická hůl, repelent, fotoaparát, dalekohled.

Vycházka se koná za každého počasí!

Účast na vycházce je na vlastní nebezpečí.


Fotogalerie
 • kamenna
 • kamenna
 • kamenna
 • kamenna
 • kamenna
  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout