Knížecí Pláně - Žďárecké jezírko

 

 

Trasa vede z Knížecích Plání (cesta z Borových Lad viz pozn.) 1,5 km po modré TT ke Žďáreckému sedýlku, dále po po zelené 2,5 km ke Žďáreckému jezírku. 

 

Pozn.:

 • Povolení k vjezdu na Knížecí Pláně pro vozíčkáře uděluje Obecní úřad v Borových Ladách.
 • K žádosti potřebujete průkaz ZTP, občanský průkaz nebo pas, SPZ vozidla, poplatek 20,-Kč, vyřizuje se na místě.
 • Doporučujeme před cestou kontaktovat Obecní úřad (ústředna 388 434 135, prac. doba PO až Pá od 8-16 hod.) a přesně se domluvit.

 

Výchozím bodem trasy je malé travnaté parkoviště na Knížecích Pláních.Žďárecké jezírko

Povrch cesty: prvních 500 m zhutněná hlína/písek, poté asfalt s defekty. Cesta je dostatečně široká, na několika místech větší stoupání, břeh Žďáreckého jezírka přístupný pouze s asistencí. Celkově doporučujeme na trase doprovod asistence.


Penzion Hájenka má u vchodu několik schodů, venkovní posezení nemá zastřešení - vhodné pouze při dobrém počasí, na trase není k dispozici sociální zařízení.

Čas ke zdolání trasy cca 3,5 hodiny.

Knížecí Pláně - osada má původ v roce 1799. Několik desítek dřevařských rodin si postavilo své domky v místě Schöne Ebene - Pěkné vyhlídce, zpracovávalo se zde dřevo z pohraničních lesů.  Později tu vznikla nová vesnice jménem Fürstenhut (v r. 1877 se název objevil v české podobě Knížecí Pláně). K osadě patřila myslivna, hájovna, mlýn, pila, hospoda a stanoviště hraniční stráže. Roku 1864 zde byl vysvěcen nový kamenný kostel Svatého Jana Křtitele a o rok později zřízena i fara.

V roce 1930 žilo v obci 458 osob převážně německé národnosti. Po 2. světové válce velká část uprchla do Německa a další byli odsunuti. Definitivní zánik obce zpečetil vznik příhraničního pásma. Roku 1956 byl odstřelen i kostel. Osadu dnes připomíná bývalá hájenka fungující jako restaurace a obnovený hřbitov.

Umělá vodní nádrž s názvem Žďárecké jezírko byla vybudováno na potoce Častá, sloužila jako zásobárna vody pro plavení dřeva z okolních lesů.

Knížecí Pláně


Vozíčkář vozíčkáři:

„Na začátku tě musím hned upozornit na důležitou věc. Vjezd na Knížecí Pláně je podle dostupných informací jenom na povolení Obecního úřadu Borová Lada. Pozor: o víkendu je obecní úřad zavřený, takže ti asi bude vadit, že se tam přes schody nedostaneš. Z Borových Lad na začátek trasy je to 5 km táhlých kopců a nezbude ti nic jiného, než sebrat odvahu a jet autem do zákazu vjezdu. Je špatný doporučovat porušení předpisů, ale jak jsem poznal dobrotivou povahu místních obyvatel, určitě se všechno vysvětlí a setkáš se s pochopením. Trasa z Knížecích Plání ke Žďárskému jezírku není příliš náročná, ale přesto musím doporučit doprovod. Na Knížecích Pláních je krásná hospůdka (jediné dochované stavení původní osady), ale budeš potřebovat pomoct, protože u vstupu jsou dva schody. Venkovní posezení je posypáno naším nepřítelem kačírkem. Bezbariérové toalety na trase nejsou.

Celkem zdoláš v jednom směru 4 km z větší části po novém asfaltu s převýšením 52 m. Nejdřív asi tak 2,5 km je cesta mírně vlnitá a poslední kilometr pojedeš jenom z kopce. Pozor si musíš dát na prvním kilometru, kde je starý hrubý asfalt místy hodně rozbitý a kamenitý. Po 1,5 km dojdeš na rozcestí Žďárské sedýlko, kde je pro nás nepřístupné odpočívadlo se stolem a lavicemi. Odbočíš doprava a po krásném asfaltu půjdeš 2,5 km krásným smrkovým lesem až ke Žďáreckému jezírku, kde je u cesty opět nedostupné odpočívadlo se stolem a lavicemi. Dál musíš opustit asfaltku a přejít pár desítek metrů po hrázi jezírka (Žďárecké jezírko je uměle vytvořeno, a proto si myslím, že má hráz a stavidlo), kde je nepříjemný povrch se špatně zhutněným štěrkopískem a místy je tam dost kamenů. Pokus se 27 přejít hráz a dostat se na břeh naproti asfaltové cestě. Tam je nejkrásnější výhled. Úplně na břeh se nedostaneš, ale to moc nevadí. Zpátky půjdeš stejnou cestou.

Chceš se procházet v lese? Tak myslím, že zvolíš dobře. Jinak si umím tuto turistickou trasu představit jako perfektní prostor pro trénink na handbiku. Příště si ho určitě beru."

Ivan Nestával ml., vozíčkář paraplegik, 15 let (vozík 6 let).

 

 


Fotogalerie
 • knizeci-plane
 • zdarecke-jezirko
  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout