Chalupská slať

Výchozí bod je parkoviště na Svinných Ladách, kde je k dispozici jedno vyhrazené stání a mobilní toaleta pro vozíčkáře.

Stezka začíná po hrubším asfaltu asi 200 m do mírného kopce a ústí na dřevěný poválkový chodník. Zde je nutné upozornit na šíři chodníku, který je 120 cm široký a zhruba 30 cm nad povrchem slati. V současné době je poválkový chodník postupně rekonstruován.

Odměnou všem, kteří dorazí na konec stezky je překrásný výhled na jezírko a okolní Chalupskou slať.

Zázemí tvoří bezbariérové IS Svinná Lada v bezprostřední blízkosti naučné stezky (včetně toalety).

 


Vozíčkář vozíčkáři

 

„Chalupská slať je naprosto ideální trasa pro nás vozíčkáře. Celkem ujdeš 1,3 km téměř po rovině. Parkoviště na Svinných Ladech má nepříjemný povrch se starým asfaltem a drobným štěrkem. Na parkovišti je mobilní bezba WC. Bohužel chybí vozíčkářské místo na parkování a to může být problém, protože je Chalupská slať hojně navštěvovanou trasou.
Z parkoviště půjdeš asi 200 m po dobrém asfaltu až k IS Svinná Lada, které je komplet bezbariérové (včetně WC) a zajímavé. U IS nastoupíš na dřevěný chodník, který je asi tak 120 cm široký a na krajích má bezpečnostní lišty. Jestli nemáš nějak moc široký vozík, tak se bez problémů mineš třeba s kočárkem. Kdyby to nešlo, tak je na trase několik rozdvojení. Půjdeš nádherným porostlým rašeliništěm. Na konci chodníku je vyhlídka na rašelinné jezírko a to je opravdu zážitek. Jenom nevhodná výška zábradlí (cca. 113 cm) ti asi bude trochu kazit výhled.
Zpátky půjdeš stejnou cestou. Ještě jsem zapomněl zmínit, že před IS je dětské hřiště. Bohužel tam nejsou žádné atrakce pro malé vozíčkáře. Když tam půjdeš s dětmi, tak budeš mít problém se po hřišti pohybovat. Je tam dost kačírku.
I přes nějaké ty problémy jsem si jistý, že na Chalupské slati propadneš šumavské přírodě. Po návštěvě této pro vozíčkáře základní turistické trase dostaneš chuť vidět víc a určitě zkusíš i další a náročnější trasy." František Šindelář, vozíčkář paraplegik, 33 let (vozík 13 let)."

Děkujeme za názor, parkovací místo už je opět označeno a poválka se postupně opravuje.

 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout