Jezerní slať

Výchozím bodem je malá parkovací plocha u silnice Horská Kvilda - Kvilda s vyhrazeným parkovacím místem a mobilní toaletou pro vozíčkáře. Odtud pokračujeme mírně klesající pískovou cestou, která po 250 m navazuje na dřevěný poválkový chodník.
Tento cca 1,4 m široký, pohodlný chodník nás zavede do samotného centra slatě, kde se mezi klečí otevře nádherný pohled na horské vrchoviště.

V blízkosti poválkového chodníku je umístěna vyhlídková věž, která bohužel není přístupná. Vedou na ni několikery prudké schody. 

Stezka je opět vybavena informačními prvky objasňujícími vznik slati a částečně popisujícími její současnou floru a faunu.

Další možnost načerpání informací je na IS Kvilda, vzdáleném asi 2 km po silnici od parkoviště Jezerní slať. Na tomto středisku je přístupné WC (vzhledem k rozměrům spíše pro mechanické vozíky).


Vozíčkář vozíčkáři

„Jezerní slať je možná k vozíčkářům nejpřívětivější turistickou trasou na Šumavě. Je dlouhá asi 300 metrů a úplně po rovině. Na parkovišti je jedno vozíčkářské místo a mobilní bezbariérové WC, které bylo zrovna zamčené. Ale to není zase takový problém, protože 5 minut od parkoviště (tedy autem 5 minut) je kompletně bezbariérové IS Kvilda. U parkoviště je místo k odpočinku s dobře známou sestavičkou nepoužitelného stolu a lavic. Povrch parkoviště je takový kamenitý, ale je to jenom krátký úsek, na který navazuje začátek trasy. Asi tak 200 m půjdeš lesem po zpevněném štěrkopísku. Trochu to drncá, protože se tam povalují kamínky. Pozor si dej na odvodňovací koryta. Na konci prvního úseku je rozhledna, na kterou se bohužel nedostaneš... Až doteď to příliš pozitivně nezní, ale právě to začíná. Jsi na začátku úplně perfektního dřevěného chodníku. Velmi pohodlně se dostaneš na vyhlídku, ze které je nádherný rozhled po slati a horské vrchovině. Zábradlí by mohlo být trošku nižší, ale jde to. Vrátíš se stejnou cestou.
Řekl bych, že trasa Jezerní slať je ideální pro začátky v „dobývání" přírody. Budeš chtít pokračovat." Ivan Nestával ml., vozíčkář paraplegik, 15 let (vozík 6 let)

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout