Povydří

Výchozím bodem je parkoviště na Antýglu, poblíž autokempu. Nově je možné parkovat přímo v areálu autokempu, kde je vyhrazeno stání a k dispozici mobilní toaleta pro vozíčkáře.

Odtud asi 150 m po silnici a pak pokračuje stezka jako zpevněná písková cesta (naučná stezka NP) podél řeky Vydry.
Nádherné výhledy na divoké koryto horské řeky si mohou plně vychutnat opravdu všichni.

Stezka stále klesá a odpadají tak starosti s poháněním vozíků.

Asi po 4 km cesty může přijít vhod krátké zastavení, odpočinutí či občerstvení na Turnerově chatě.
Z Turnerovy chaty pokračuje stezka opět mírně klesajícím profilem a po třech kilometrech končí na Čeňkově Pile.

Na této stezce je nutné přesunutí doprovodného vozidla z Antýglu na Čeňkovu Pilu (cesta s vozíkem nazpět proti proudu Vydry by byla opravdu náročná).

Po celé délce NS Povydří je vyloučen pohyb cyklistů.

 


Vozíčkář vozíčkáři:

„ Tento můj komentář bude znít dost kriticky, ale to proto, aby ses pořádně připravil na to, co tě čeká, nenarazil na problémy a nepokazil si pocit z návštěvy nečekaným. Obtíže jsou vyváženy nádherným prostředím. Takže návštěvu Povydří doporučuji a dále upozorňuji. Před návštěvou turistické trasy a Naučné stezky Povydří, která začíná u autokempu Antýgl, si nejdřív pořádně promysli přesunutí auta do cíle na Čeňkovu Pilu, protože zpátky stejnou trasou se nevrátí ani velmi aktivní paraplegik. Takže buď pojedete v partě více auty, nebo budeš muset počkat na asistenta, který tě vysadí na Antýglu, odveze auto 10 km do cíle a vrátí se za tebou pěšky po trase (7 km = cca.2 hod.), nebo přijede autobusem, který jede 3x denně. Čekat budeš asi v autokempu na terase před občerstvením. Na terasu se s obtížemi dostaneš - je tam nerovný povrch a místy se povaluje štěrk. Pro občerstvení si nedojdeš, protože jsou tam čtyři schody, ale někdo ti určitě něco přinese (dej si polévku, bude poctivá domácí). Problém je bezbariérové WC, které jsme nenašli ani v autokempu, ani na parkovišti. Trasa začíná asi 150 m (silnice) od autokempu, měří 7 km a celá je z kopce. Povrch je dobře utužený, ale více či méně se na cestě povaluje štěrk. Výjimkou nejsou ani pár metrů dlouhé kamenité úseky. Hlavně okolo kamenitých odvodňovacích stružek, kterých tam společně s kovovými a dřevěnými pár je. Nějakou asistenci bude cestou potřebovat i vozíčkář s tím nejmírnějším stupněm hendikepu. Jak už jsem říkal, trasa je z kopce a je tam dost štěrku. Budeš se muset dost soustředit na povrch.

Po trase je naučná stezka s informačními tabulemi. K jedné z nich se nedostaneš a ani ji na vzdálenost 4 m nepřečteš. Nad řečiště se dostaneš na Klostermanově mostě. Je tam sice vyšší zábradlí, ale na obří balvany uvidíš. Další možnost budeš mít o kus dál z dřevěné vyhlídky, která má ne úplně vhodný nájezd a před ní pár kořenů, ale dá se to překonat, nebo ti někdo trošku pomůže. Příjemným zastavením je Turnerova chata s občerstvením. Dostaneš se tam z boku a s asistencí po nerovném svahu. Jeden zážitek ti bude odepřen - neposlechneš si zvuky lesa a lesní bystřiny měděnou troubou. Ta je postavená ve stráni nad cestou.

Znovu připomínám - ač je trasa Povydří docela náročná a něco ti bude odepřeno, určitě stojí za návštěvu. Myslím, že po tomto celodenním výletu budeš mít dobrý pocit."

Jan Herman, vozíčkář paraplegik, 24 let (vozík 4 roky).

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout