Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Výchozím bodem je parkoviště Jelení Vrchy před dolním portálem tunelu.

Parkoviště je však pro následný pohyb nevhodně umístěno (prudký svah). Doporučujeme proto výstup z doprovodného vozidla na křižovatce u kanálu před stoupáním k parkovišti a následně pak i nástup.

Cesta podél kanálu má velmi vhodný profil a atraktivitu zajišťuje nově opravený úsek tohoto díla. Vychází z Jeleních Vrchů směrem k Rosenauerově kapličce, která je cílem naší cesty.

Po téže cestě se vrátíme zpět na Jelení Vrchy. Plánovanou trasu lze však dle chuti prodloužit.

Povrch je štěrkopískový a cesta je vedena zároveň jako cyklotrasa.

Kolize s cyklisty snad nehrozí vzhledem k přehlednému a rovinatému charakteru trasy.

 


Vozíčkář vozíčkáři:

„Schwarzenberský plavební kanál je asi 2,5 km (v jednom směru) dlouhá rovinatá trasa, která začíná na parkovišti Jelení Vrchy. Pozor, tady můžeš mít problém. Parkoviště je na prudkém kopci, proto se musíš nechat vysadit na křižovatce pod kopcem, ale v případě, že pojedeš sám nebo tvůj doprovod neřídí, doporučuju trochu odvahy a víry v porozumění místních obyvatel a auto bych nechal někde dole v osadě. Ještě pozor, na trase není žádné bezbariérové WC. Na začátku cesty můžeš navštívit volně přístupnou (a za dobrovolné vstupné) expozici Schwarzemberský plavební kanál. Narazíš, protože nejzajímavější exponát (model okolí) je na pódiu bez nájezdové rampy.

Kousek půjdeš po asfaltu a potom začne klasická zhutněná štěrkopísková cesta, která je místy dost rozbitá a kamenitá. Je to občas protivný a namáhavý, ale zvládnutelný. Ono vlastně po túře má být člověk trochu unavený. Půjdeš lesem podél plavebního kanálu až k Rosenauerově kapličce, kde je cíl cesty. Jestli budeš mít sílu a chuť, můžeš pokračovat dál. Cesta i náročnost je stejná. Kaplička je těsná dřevěná stavbička, do které nahlédneš s dopomocí asistenta - je nad terénem. Vrátíš se stejnou cestou.
Trasa Schwarzenberský plavební kanál je příjemná procházka lesem bez kopců. Myslím, že odpustíš i náročnější povrch cesty."

Zbyněk Sýkora, vozíčkář paraplegik, 31 let (vozík 13 let).

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout