Geocaching v národním parku

Geocaching je dobrodružství, hra pro majitele GPS, jež prostřednictvím internetu spojuje statisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Jedni vymýšlí a skrývají, druzí hledají.
Zatím poslední aktivitou NP Šumava v oblasti geocachingu bylo vypuštění dvou „cestovních brouků" (travel bugs - TB) do sítě schránek. Načasování akce vyšlo v roce 2010 shodou okolností do hlavní části jarního rojení kůrovce  (obvykle k němu dochází na začátku měsíce května, tohle se díky špatnému počasí posunulo cca o tři týdny).
Tato hra rozhodně nemá nijak znevažovat nezměrné úsilí našich lesníků při zvládání kůrovcové kalamity.
  • GC ilustrační fotoSpráva Národního parku Šumava se podílí na geocachingu ve dvou rovinách - pasivní a aktivní. V rámci té první poskytuje vyznavačům geocachingu svůj prostor a vítá a váží si aktivit geocacherů na území NP, pokud jsou krabičky zakládány v souladu s návštěvním řádem a respektují zonace a zásady ochrany přírody. Některé z již existujících krabiček jsou opravdu velmi zajímavé a podnětné a přichystají hledačům intenzivní a komplexní zážitky.
  • Aktivní rovina: První krabička založená přímo parkem s názvem „Lýkožrout smrkový 2009" je informovaným návštěvníkům dostupná od 12. 11. 2009.
  • Je to schránka s více etapami, přičemž nalezení finální krabičky je podmíněno správnými odpověďmi na otázky v těch předchozích.
  • Další multicache „V ráji šumavském" byla zpřístupněna počátkem června 2010 a upomíná na situaci po ničivé vichřici z 21. října 1870, jak ji zachytil Karel Klostermann ve své stejnojmenné knize.

Budeme velice rádi, když si budete moci Šumavu užít po všech stránkách a stále se mít nač těšit a kam se vracet. 


  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout