Aktuality

Projekt Ptačí hodinka České společnosti ornitologické

O prvním lednovém víkendu 4. - 6. 1 2019 zahajuje Česká společnost ornitologická zbrusu nový program Ptačí hodinka, ve kterém se široká veřejnost může zapojit do sčítání ptáků na krmítkách.

Každoroční sčítání je v současnosti světově největším projektem občanské vědy, po kterém byla u nás již dlouhou dobu velká poptávka. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zapojit se do něj může úplně každý bez jakýchkoli předchozích zkušeností se sčítáním či pozorováním ptáků.

Na co se můžete těšit?

  • stanete se součástí výzkumu sčítání ptáků na krmítkách
  • dostanete zajímavé materiály o ptácích navštěvujících krmítka a jejich krmení
  • za účast získáte certifikát s profilem vašeho krmítka
  • bude vás to bavit!

Proč sčítat?

Na krmítku máme ptáky doslova na dosah, a můžeme se tak naučit rozeznávat nejen jednotlivé druhy, ale u některých i pohlaví. Ruch na krmítku je také jedinečnou příležitostí pro pořízení dokonalých fotografických snímků. A velkou roli může sehrát také v životě dětí, kterým pravidelná péče o krmítko pomáhá vybudovat kladný vztah k přírodě.

Sběr dat o ptácích navštěvujících krmítka nám navíc pomůže nalézt odpověď na řadu zajímavých otázek o stavu ptačích populací a jejich proměnách v zimním období. To však vyžaduje velké množství nasbíraných dat, jejichž získání je časově velmi náročné. Právě vy se tak můžete stát výzkumníky, díky kterým získáme dostatek dat o počtech ptačích druhů na krmítkách. Sčítat budeme již od pátku 4. ledna, zapojit se tak mohou i školní třídy, kluby či mateřské školy.

Jak se zúčastnit?

Je to jednoduché. Vyberte si vhodné místo k pozorování - nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy (čím pravidelněji budete doplňovat zásoby, tím více opeřenců na své krmítko přilákáte), ale je možné účastnit se i bez krmítka. Nezáleží, zda pozorujeme v zahradě, na balkoně, v parku či máme krmítko na parapetu okna. Krmítko pravidelně zásobujte kvalitní potravou pro ptáky. Začít můžete hned! Jen tak si můžete být jistí, že si ptáci zvyknou vaše krmítko navštěvovat.

Kdykoli v průběhu prvního lednového víkendu pozorujte po dobu jedné hodiny vaše krmítko a zapisujte množství jednotlivých ptačích druhů.

Údaje můžete zadávat online na stránkách programu ptacihodinka.birdlife.cz, či do papírových formulářů, které budou na webu volně ke stažení. Pokud se do programu přihlásíte předem, veškeré materiály získáte přímo domů.

navod scitani krmitek.jpg

Proč je vaše účast důležitá?

  • jen s vámi získáme dostatek údajů o počtech ptáků na krmítkách
  • získané údaje můžeme dále zpracovávat a odhadovat počty ptačích druhů v prostředí, ve kterém sčítáte
  • zpracované údaje mohou odhalit zajímavé výsledky o chování zimujících ptáků, o kterém toho zatím víme velmi málo

Vše potřebné o programu Ptačí hodinka najdete na ptacihodinka.birdlife.cz.

Partneři projektu

Program Ptačí hodinka vzniká ve spolupráci s bavorskou ornitologickou společností Landesbund für Vogelschutz LBV (www.lbv.de). Projekt je finančně podpořen z Programu přeshraniční spolupráce Svobodný stát Bavorsko - Česká republika Cíl EÚS 2014-2020. Partnerem projektu je Plzeňský kraj.

 ETZ___Text_CZEU_Hinweis_CZ
 Plzeňský kraj.jpg

 

Česká společnost ornitologická (ČSO, www.birdlife.cz) je dobrovolný zájmový spolek zabývající se výzkumem a ochranou ptáků. Má více než 3500 členů. Pracuje na vlastních i mezinárodních projektech, popularizuje a propaguje ochranu ptáků a jejich prostředí. V Česku zastupuje mezinárodní organizaci Birdlife International.

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout