Průvodci divočinou 2018

logo-pruvodci-divocinou-m

 

V současnosti Správa Národního parku Šumava připravuje společně se spolkem průvodců Šumavy novou sezónu 2018.


 

Čeká Vás několik novinek v naší rozsáhlé nabídce i ohledně rezervačního systému aj.

Prosíme, prostudujte si podmínky pro rok 2018 znovu a důkladně, i když jste se výprav již v minulých letech zúčastnili.

Kompletní informace a veškeré termíny výprav zveřejníme začátkem května. Možnost rezervací pak bude po polovině května 2018!


PD-kremelna

 

ŠUMAVSKÁ DIVOČINA = 100% ZÁŽITEK!

Podmínky rezervace pro účastníky zůstávají stejné jako v předchozích letech, na 1 registraci si mohu vzít pouze 1 místo v daný termín. Zajištěný termín mám teprve po potvrzení zprávy, kterou automaticky dostanu na e-mail, který jsem uvedl při registraci (POZOR: Pečlivě vpisovat vlastní e-mailovou adresu!) Závazný je termín po uhrazení poplatku za průvodce do 7 dnů po registraci! Více informací v patřičném odkazu.


Děkujeme za přízeň a těšíme se s Vámi na shledanou v šumavské divočině!


Kdo jsou anebo co jsou „Průvodci divočinou"? ...

Jedná se o návštěvu nejrozsáhlejších území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena. Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin. Aby na Šumavě zůstala i pro příští generace zachována, tak je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny I. zóny, kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují. (Celkem tvoří pouze 13% území národního parku přísně chráněné I. zóny.) Při „výpravách za divočinou" má možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí.

Pro realizaci doprovodů za šumavskou divočinou je nutné získat výjimku ze základních ochranných předpisů, která ovšem přesně stanovuje podmínky vstupu, včetně termínů, průběhu tras a počtu osob ve skupině. Z těchto důvodů je kapacita doprovodů omezená, konají se za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné.


V roce 2016 byl připraven vycházkový kalendář poznávacích doprovodů s průvodcem do 12 oblastí Národního parku Šumava po celkem 17 rozličných trasách. Navíc se můžete zúčastnit 6 dvoudenních výprav za poznáním dvou národních parků! V CHKO je připraveno 10 různých tras do 9 přírodně cenných a za návštěvu s průvodcem stojících oblastí.

Všichni Průvodci divočinou jsou místní lidé vyškoleni jako „Průvodci krajinou a přírodou Šumavy", kteří absolvovali kurz pořádaný Správou NP a CHKO Šumava ve spolupráci s Akademií věd v Českých Budějovicích. Celkem proběhla tři jednoroční kola školení a to v letech 2006 - 2010. Z nich se doposud „průvodcem divočinou" stalo čtrnáct osob, které žijí v různých částech Šumavy. Vzhledem k rozloze Šumavy je vždy snaha, aby průvodcem byl vždy místní vyškolený odborník.

 

 

 

 

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout