Průvodci Šumavou

Motto:
"Člověk nepřehlédne to, co opravdu zná.

A umí ochránit vše, čeho si váží."

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy Vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu - zaostřeno na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele se svou historií a kulturou.

Každý z místních průvodců Šumavy Vám bude vyprávět o svém rodném kraji a tedy o území, ke kterému má osobní pozitivní vztah, který se pokusí přenést na Vás - návštěvníka Šumavy.

Školení průvodců

Školení průvodců probíhá v rámci celé biosférické rezervace Šumava, odkud se také mohli přihlásit zájemci o tento kurs. Každý z nich absolvoval poměrně náročné školení v rozsahu cca 8 dní složené jak z teoretických přednášek o Šumavě ze všech úhlů pohledu, tak praktických ukázek práce průvodce. Pořadatelem byla Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava ve spolupráci s odborníky z řady institucí (Akademie běd ČR, Muzeum Šumavy, Jihočeská univerzita, RRA Šumava, atd.) a společně dalšími průvodci z praxe. Od roku 2006 proběhla celkem 3 kola školení, kterých se zúčastnilo 81 převážně místních obyvatel s hlubokým zájmem o šumavský region a s dobrými předpoklady pro činnost průvodce.odkud se také mohli přihlásit zájemci o tento kurs.

 

Absolventi 2006 - 2007 
Absolventi 2007 - 2008 
 Vyškolení průvodci  Vyškolení průvodci

 

Seznam průvodců

V seznamu průvodců naleznete přehled aktivních průvodců s uvedením kontaktních údajů.

Poznámka k seznamu průvodců:

"Profesionální průvodce" je schopen navrhnout Vám poznávací výlet anebo celý pobyt na Šumavě na míru podle Vašeho přání.

"Místní průvodce" Vám nabídne kvalitní poznávací výlet v místě svého působení.

"Vodácký průvodce" poskytuje služby při splouvání řek na Šumavě, které je pro tento účel povolené.

"Průvodce divočinou" je speciálně vyškolený průvodce za poznáním divoké přírody Šumavy, který provádí mj. v rámci projektu "Průvodci divočinou".

 

Jak si objednat průvodce?

Ze seznamu průvodců a jejich stručných nabídek si vyberete „svého" průvodce a kontaktuje ho přímo telefonicky, popř. emailem. Průvodce můžete rovněž kontaktovat prostřednictvím uvedeného koordinátora. Ten Vám na základě Vašich požadavků pomůže s výběrem vhodného průvodce, vč. zjištění jeho časových možností. (Volat koordinátora doporučujeme zejména v krátkém předstihu před termínem konání Vaší akce.)

Cena za průvodce

Většina průvodců nabízí rúznorodé doprovody za úplatu. Výše honoráře pro průvodce závisí na Vaší vzájemné dohodě. Berte v úvahu, že platíte nejen samotný doprovod, ale i jeho organizaci a dost často i přípravu, v rámci níž si trasu průvodce musí projít pro seznámení s aktuálním stavem! Dalšími hledisky jsou: velikost skupiny, doprava k výchozímu místu a vzdálenost od místa ukončení výpravy, náročnost přípravy (např. výklad v cizím jazyce) a nezbytné výdaje (telefon, jízdné, apod.).

Cíl projektu

Uchování přírody a krajiny je cílem každého, kdo v ní sám žije a přeje si, aby v ní mohly spokojeně žít i jeho děti. Průvodce krajinou a přírodou vysvětluje vztahy v přírodě a dává porozumět vzájemné interakci člověka s přírodou. Cílem školení průvodců bylo vytvořit fungující síť lidí na Šumavě, které můžete oslovit a objednat si jako místně znalé průvodce po příjezdu do šumavského regionu. Průvodci Šumavou obohacují regionální nabídku služeb v cestovním ruchu. Kontakty na průvodce včetně jejich nabídky můžete získat také v regionálních informačních střediscích, v propagačních materiálech a na samostatných internetových stránkách šumavských průvodců www.pruvodci-sumavou.cz .
 


Fotogalerie
 • ale-je-tu-krasne
 • dolu-pres-koren-a-kameni
 • dost-hustej-podrost
 • jakpak-se-asi-jmenuje-ha-jirnice-a-dokonce-modra
 • ja-na-tu-stran-dokazu-vysplhat
 • pekne-ledovy-a-to-mame-srpen
 • podivejte-co-tu-klici
 • skupina-na-kamenne-hlave-zima
 • skupina-na-svinne-lade
 • ted-me-dobre-poslouchejte-nebudu-to-vickrat-opakovat
  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout