Tipy na výlet

Výlet - Bílá stopa napříč Šumavou

  • 30.01.2004

(otištěno dne 7.1.2004 v Hospodářských novin v příloze IN magazín ve zkrácené a upravené podobě, autor Josef Štemberk)

Panoramatický výhled přes Bílou stopu na Velký Javor, Jezerní horu, Špičák a Pancíř

Pro Šumavu jsou charakteristické rozsáhlé pláně, tj. území se stálou nadmořskou výškou nad 1000 m. Tím jsou dané mírné výškové rozdíly. K tomu přistupující ojedinělá kvalita udržovaných stop pro turisty-lyžaře přitahuje na Šumavu každoročně mnoho vyznavačů bílé stopy. Hlavně díky příznivým sněhovým podmínkám probíhá většina značených lyžařských tras na území Národního parku Šumava, který byl vyhlášen v roce 1991 na ochranu cenných ekosystémů Šumavy a rozvoj turismu je také jednou z priorit území.

Transšumavská trasa začíná na úplném jihu Národního parku Šumava, na Zadní Zvonkové, kde stávala kdysi ves, kterou dnes již připomíná pouze skvostný kostelík. Horký čaj si můžete dát ve "Vile Marii". Perfektně vyřízlá dvojstopa vede lesem po bývalém "drátu". Tam co probíhala "železná opona". Téměř celou siť lyžařských tras na Šumavě proznačil Klub českých turistů pásovými značkami podobně jako pěší turistické trasy. Hlavní barvou je výrazná oranžová, a pak modrá, červená nebo zelená odlišuje jednotlivé trasy. Prosím, neplést se žlutým značením pro cyklisty. Na rozcestích Vám směry k cílům ukážou dřevěné směrovníky.

Po prvních asi 6 nebo pak 8 km můžeme sjet do první osady, Nová Pec. Zde stejně jako v dalších obcích můžeme nalézt příjemné ubytování i prostřený stůl. Horký čaj je dále v kiosku na Říjišti. Poté si užíváme plnými doušky přírodu pod sněhovým závojem až do Stožce. Nejen za zmínku by určitě v oblasti Trojmezí stálo Plešné jezero (1 090 m.n.m.) nebo zrekonstruovaná technická památka Schwarzenberský plavební kanál na dřevo u Jeleních Vrchů. Ve Stožci můžeme mnoho získat návštěvou informačního střediska NP Šumava. Přes louky a hvozdy pokračujeme dál. Dalšími záchytnými body mohou být České Žleby nebo Strážný.

Z údolí Řasnice se pozvolna stoupá na Šumavské pláně. Na "Krásné rovině" zde stávaly Knížecí Pláně. Novodobý horský dvorec nabízí čaj pro zahřátí. Odsud nebo z nedaleké Bučiny (1 125 m.n.m.) se naskýtá za jasného počasí pohled na 170 km vzdálené vrcholky Alp. Nejčastěji jsou vidět v zimě. Můžete pokračovat na prameny Vltavy, ale určitě sjeďte do Kvildy s širokým spektrem služeb pro návštěvníky. I tam jste stále vysoko, dokonce v nejvýše položené obci v celém Česku - 1 065 m.

Provoz jako na běžkařské "dálnici" probíhá ve směru na Horskou Kvildu, na roztroušenou šumavskou osadu.

Přes Filipovu huť s úchvatnými výhledy běžíme na "nejzastrčenější kout" Šumavy - Březník. Je to místo položené nejblíže pověstmi opředeného Srdce Šumavy, které tluče bezpochyby právě v Modravských slatích.

Příjemná cesta po proudu potoka nás dovede do Modravy.

Další přejezd údolím i na hřeben (Poledník - 1315 m) nás zavádí do západní části Šumavy, do Prášil.

Jedním z výborných východisek může být i Srní. Je to šumavská obec, která se jako jedna z mála i za hluboké totality mohla živit cestovním ruchem.

Prášily jsou znovuzrozeným centrem letní i zimní rekreace.

Lyžařská dálnice

Další přejezd do blízkosti hranic nás zavede i k třetímu ledovcovému jezeru na naší transšumavské trase, jezero Laka - 1096 m.n.m. Přes Hůrku, bývalou osadu sklářských mistrů se blížíme k prvnímu městu na "Bílé stopě napříč Šumavou" - Železná Ruda 2 036 obyvatel. Toto známé středisko sjezdového lyžování má ve svém okolí i kvalitní síť upravovaných běžeckých tratí. Tady náš "přelet" Šumavy na lyžích po více než 120 km zakončíme.

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout