Tipy na výlet

Výlet: "Bílá stopa" vede na jih Šumavy

  • 30.01.2004

(otištěno v prosinci 2003 v příloze Šumava plus k časopisu Šumava vydávaném Správou NP a CHKO Šumava jako pravidelný čtvrtletník, autor Josef Štemberk)

Šumava nabízí skvělé možnosti pro běžecké lyžování. Ideální podmínky jsou vzhledem ke geomorfologii terénu a hlavně dostatku sněhu na území národního parku. My se vypravíme na jih Šumavy, kde se díky nové rolbě už druhou zimu upravuje kvalitní bílá stopa. Není bez zajímavosti, že na koupi nového stroje se především podílela většina obcí na Šumavě, které tím jednoznačně podpořily rozvoj lyžování v regionu jako celku. Tři čtvrtiny projektu byly hrazeny z prostředků Evropské Unie.

Za východisko našeho výletu zvolíme parkoviště u lyžařského vleku u Českých Žlebů nebo přímo ve vsi.
Krásná výhledy do údolí Teplé Vltavy a na Stožec jsou odměnou za výstup na 400 metrů dlouhou sjezdovku.
Jízda začíná skrze tu pravou "šumavskou džungli". Kmety stromů se pod tíhou sněhu rozpadají před očima. Mráz napomáhá dílu zkázy. A rozhodně to není jejich první útrpná sezóna. Kamenné snosy jsou porostlé neuspořádanými alejemi stromů a keřů. Skrze tuto přehlídku chaosu se prodereme až v místa bývalých Radvanovic. Světe div se, naše skluznice jsou vedeny v precizně vytlačené stopě po celou dobu.

Z Radvanovic se otevírá široký rozhled přes šumavské hřebeny. Přes Žlíbský vrch a další vrcholy dohlédneme až na bělovlasý Luzný (1373 m).

Po chvíli se nám otevírá směrem do vnitrozemí výhled na majestátný Boubín (1362 m).

Sjíždíme zvolna po pastvinách podél silničky na Hliniště. Asi v půli cesty se stopa stáčí vpravo a my kloužeme skrze les i mezi lukami posetými sněhovými vločkami jak zářícími hvězdičkami.

Mráz a voda jsou opravdoví kouzelníci. Vyčuhující stébla trav i nejjemnější větévky keřů jsou oděny do třpytivě bílé.

Lyžování na Trojmezí

Z Dolního Cazova vede stopa vpravo do Strážného a dále na Šumavské Pláně. My odšlápneme vlevo a míříme směrem na Nové Údolí. Vpravo se otevírají výhledy přes údolí na krajinu u bavorských sousedů. Na rozcestí Mlaka máme možnost volby:

- Po Zlaté stezce se můžeme vrátit přes Kamennou hlavu zpět do Českých Žlebů. Přes kamenný most na Mechovém potoce můžeme přejet do zahraničí a dáti si okruh přes Německo až do Nového Údolí.

- Ti věrní pokračují z Mlaky směrem na Krásnou Horu.

Bývalou osadu s roztroušenou zástavbou na svazích Kapradě připomíná dnes několik opravených pamětních křížů a občasné zbytky základů domů. Přístřešek na rozcestí skýtá ochranu před sněhovou chumelenicí. Vydáme se odtud směrem v les po tzv. Horní Krásnohorské cestě. Příjemný sjezd smíšeným lesem si prodloužíme ještě sjezdem po pásu bývalých "drátů železné opony", podél tzv. Kostelní cesty. Lesem po Travní cestě se necháme vyvést do blízkosti Stožce.

Tato osada může být příjemnou zastávkou před návratem do Českých Žlebů. Horký čaj s rumem posilní a další tip na výlet určitě dostaneme v místním infocentru (tel.: 388 335 014). Tamější výstava jedinečného provedení o hvozdech Šumavy i shlédnutí krátkého filmu nám umožní přečkat nepohodu nebo nabrat čerstvých sil.

Zpět se vracíme přes Stožecké louky pod dohledem rozložitého Stožce (1065 m). Cesta ústí do spícího lesa. Za chvíli jsme opět u sjezdovky v Českých Žlebech.

Přeji správnou volbu vosku a nechť se Vám počasí vydaří. A příště? Příště se tu můžeme svézt na lyžích z kopce.

Z historie lyžování na jihu Šumavy

Sníh se na Šumavě vyskytuje odjakživa, ale lyžím u nás není mnoho přes jedno století. Tzv. sněhová prkénka, nazývaná jako SKI, začali používat někteří pokrokoví Šumaváci z jihu území po vzoru severských lyžníků.

Lyže vyrobil z jasanových prken šikovný kolář. Konce máčel ve vařící vodě a pak mohl ohnout i špičky. K opoře sloužila asi dvoumetrová hůl se špicem a dřevěným či kovovým talířkem. Hůl mohla být z jasanu nebo z lískového dřeva. Později se jako pevná a lehká opora používaly bambusové tyčky. To už byl tzv. norský způsob lyžování, tedy s dvěmi holemi. Vázáním byli většinou přibité kožené řemínky. Prostředkem skluznice bylo nutné vyhloubit žlábek, aby držely směr.

A na závěr pár rad pro hladký skluz: na čerstvý sníh namažte mýdlo, na tající vezměte včelí vosk nebo ševcovskou smůlu a na prašan nepotřebujete nic.

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout