Cyklotrasy

Cyklostezka Gerlova Huť – Nová Hůrka - Prášily – Srní

 

Tzv. Šumavská cyklomagistrála, která je jedinou cyklostezkou v Národním parku Šumava, je dokončena. Správa Národního parku Šumava letos v září dokončila poslední úsek cyklostezky, a to úsek IIA, z Nové Hůrky na Skelnou. Celá cyklostezka je dlouhá 25 kilometrů.

„Cyklostezka byla budována postupně a to od roku 2006 do roku 2015 za podpory fondů Evropské unie. Počínaje prvním úsekem v roce 2006 z programu Interreg IV, přeshraniční spolupráce Cíl III, Česká republika - Bavorsko, a poslední dva úseky v rámci Operačního programu životní prostředí.

logo-Op-program
 logo-EU-fond-soudr

Nově vybudovaný úsek začíná v Nové Hůrce v napojení na účelovou komunikaci Nová Hůrka - Hůrka (směrem na jezero Laka). Prochází lesními úseky, bezlesím a jsou na ní postaveny tři můstky, jeden přes Slatinný potok, druhý přes Křemelnou a jeden most převede cyklisty a běžkaře přes bezejmenný potok. Úsek, který měří 5,2 km zčásti vede i po starých cestách, které před desítkami let postavila armáda, krátce vede dokonce I. zónou. Stejně, jako ostatní úseky, je i tento natolik široký a mosty mají takovou nosnost, aby tu v zimě mohla běžecké stopy upravovat rolba.

mapa_cyklostezka-m

Projekt za téměř 20 mil. Kč byl spolufinancován Evropskou Unií z Fondu pro regionální rozvoj, z Operačního programu Životní prostředí.

Ve Skelné úsek II/A navazuje na již vybudované úseky II/B, III. a IV, a končí v Srní, Mechově. Odtud lze pokračovat podél Vchynicko - Tetovského kanálu až na Hradlový most, který leží zhruba 1,5 kilometru pod obcí Modrava.

Osobní auta mohou využít doprovodná parkoviště cyklostezky, která najdete na Gerlově Huti, Nové Hůrce, Skelné, Frauenthalu, Slunečné, na Velkém Boru, v Srní Mechově a u Hradlového mostu. Pro cestu zpět můžete v létě využít Zelených autobusů.

Technické parametry cyklostezky, dle jednotlivých úseků:

Z Gerlovy Hutě do Nové Hůrky / 5,0 Km
I. úsek cyklostezky byl vybudován v roce 2006 za podpory programu Interreg IIIA. Ze Železné Rudy se na Gerlovu Huť dostanete značenou cyklotrasou.

Z Nové Hůrky na Skelnou / 5,2 Km
Tento úsek (IIA) byl postaven jako poslední v roce 2015 za podpory Operačního programu životní prostředí. Při jízdě zajímavým terénem přejedete tři mosty.

Ze Skelné k Vysokým Lávkám / 3,1 Km
Úsek IIB končí na křižovatce Vysoké Lávky, kde se na cyklostezku napojuje cyklotrasa přes Starou Hůrku. Byl dokončen v roce 2013 za podpory Operačního programu životní prostředí.

Od Vysokých Lávek kolem Prášil na Velký Bor /6,9 Km
V roce 2009 byl, za podpory programu Cíl 3, OP Česká republika - svobodný stát Bavorsko, postaven úsek č. III. Cyklostezka je krátce přerušena dlážděnou komunikací, zkratkou kolem Prášil.

Z Velkého Boru na Srní Mechov / 4,2 Km
IV. úsek byl otevřen v roce 2010, taktéž, za podpory programu Cíl 3, OP Česká republika - svobodný stát Bavorsko. Podél silnice vede po bývalých drátech, jinde po krásných starých cestách.

  • Facebook
  • Poslat emailem
  • Vytisknout